Baskent Kariyer Kaymakam
Baskent Kariyer Kaymakam

Kalkınma Ajansları Hakkında


  • Merhaba.Bu kalkınma ajansları hakkında bilgisi olan var mı?İnternette biraz araştırma yaptım.Tabi oldukları kanunlar.Siyasi yapı.Belirsiz sözleşme durumu.Çok kişi sorunlu bir kurum olduğunu belirtiyor.Hatta sayıştaydaki herhalde uzmanların hazırladığı 27 sayfalık araştırma rapor-makale var.Çalışanların 3 te biri istifa etmiş.Rapora göre sorunlu bir kurum.Sizin arkadaşlar bir bilginiz var mı acaba?Bide orada çalışan bir mühendis mesleğini ne kadar geliştirebilir.Teşekkürler


  • @bozacı Merhaba, kalkınma ajansı uzmanıyım. Aslında bu durum sizin beklentilerinize göre değişir. Kesinlikle yazılanlar gibi kötü bir yer değil. Bir kere insan kalitesi çok iyi kurumlar mesleki anlamda tatmin olursunuz. İkincisi taşrada veya merkezde yeni başlayan biri olarak böyle bir maaş alacağınız başka bir kurum olmaz. Maddi açıdan oldukça tatmin edici diyebilirim. Sözleşmenin süresiz olması sizin dezavantajınıza değil avantajınızadır. Memnun kalmazsanız istifa ettiğinizde hiçbir yaptırım uygulanmaz. Ancak sözleşme süresiz diye bugüne kadar kınama cezaları alan o kadar uzman bile işinden edilmedi ajanslarda. Siz işinizi düzgün yaptığınız sürece kimse kimseyi ekmeğinden etmez. Kalkınma ajanslarında yaşanan istifanın en büyük nedeni tayin becayiş eş durumu haklarının kesinlikle olmamasından kaynaklanıyor. İnsanlar eşleri ile bir araya gelmek için istifa etmekten başka çareleri kalmıyor. İstifaların en büyük nedeni bu. Gideceğiniz yerde ömür boyu kalacağınızı düşünerek stratejik bir il tercihi yapmalısınız. Ailenize yakınlığı, ilerdeki hedeflerinize o ilin uygunluğu falan. Bunların hepsini hesap ederek başvurmalısınız.


  • @bozacı bir diğer ayrılma nedeni de kalkınma ajanslarında kariyer olanaklarınız çok kısıtlı 15 yıl uzman olarak çalışabilirsiniz. Geleceğiniz yer en iyi ihtimalle birim başkanlığıdır. Bu da bir dezavantaj olarak görülmektedir.


  • @elika Teşekkürler,çok iyi ve net açıklamışsınız.Sağolun