Soru Bankasi

Zayıf matematik ile mühendislik? • Merhabalar, iyi günler dilerim. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

  Bu sene yüksek ihtimalle yine mezuna kalacağım, tercih yaptım ama gelme olasılığı fifti fifti. Liseyi sözel öğrenci olarak bitirdim. Haliyle matematiğim oldukça zayıf. Ancak fen derslerine güveniyorum yani araştırdım ve öyle görünüyor ki düzenli çalışmayla güzel netler çıkabilir. Matematik temelim olmadığından YGS'de türkçe, sosyal ve fene ağırlık verip LYS'de de fen ağırlıklı çalışarak Metalurji ve Malzeme Mühendisliği veya Kimya Mühendisliğini kazanmayı planlıyorum. (Eskişehir osmangazi, sakarya, ktü, selçuk gibi üni.ler)

  Netlere bakıldığında matematik yapılmadan bu bölümleri kazanmak mümkün. 1 yıllık bir program çıkardım ortalama 7 ayda tüm fen, sosyal ve türkçe konuları bitecek. Yaklaşık olarak 3-4 aylık bir deneme çözmek için zaman dilimi kalacak LYS Fen için.

  Sorum burada başlıyor. Neredeyse sıfır matematik ile mühendislik okumak mantıklı görünüyor mu? Kimya ve Metalurji mühendislikleri daha çok kimya ve fizik ağırlıklı ancak zorunlu matematik dersleri mevcut özellikle ilk veya ikinci yıllarda. Bu mühendisliklerin matematiği çok ağır değil. 1 yıl hazırlık aşamasında matematikte temel atıp bu mühendislikleri okumak mümkün müdür sizce? Özellikle daha önce mühendislik okumuş ancak bırakmış arkadaşlar bu konuya bir yorum bırakabilirlerse çok memnun olurum.

  Teşekkürler. • @96limezun fen bilimlerinin temeli matematik ile başlar hikayesinden ziyade, bu kadar istekli ve planlı birisinin matematik ile gerçek anlamda uğraşmadan matematikten vazgeçerek meseleye başlamasının doğru olmayacağını düşünüyorum. İnsanın üzerinde durduğu hiçbir şeyde buna yetenek gerektiren şeylerde dahil başarısız olma ihtimali yoktur. Hele ki temel düzeyde başarılı olmanın yettiği işlerde. Benim sana öğrenirim, maddi imkanın el veriyorsa matematik özel dersi al, buna gücüm imkanım yetmez diyorsan matematikten dershaneye gideceksen eğer her hafta özel ders al ona da gitmeyeceğim dersen çevrende üniversite okuyan matematikten de hasbel kader anlayan birisinin her hafta düzenli olarak kapısını çal. Sıfır matematik temeli olupta ygs'de 25 doğru, lys'de 56 doğru yapan öğrencim oldu. İlk yıl birlikte hazırlandık elbette kolay olmadı matematikten çok düşük netler yaptı. İkinci yıl yine devam ettik ve bu sonucu elde etti.

  Ben istekli bir insanın ve düzenli çalışacak birisinin matematik dersini halledememesine inanmıyorum. Yapacağın tek şey: Hergün düzenli ve sistemli olarak konu anlatımli bir matematik kitabından 1-1,5 saat ders çalışacaksın. Gerekirse ilk günler kitaba sadece göz at, ertesi gün aynı sayfayı tekrar et. Bak göreceksin çorap söküğü gibi çözülecek matematik sıkıntın. Unutma, üzerinde ısrarla durduğun bir şeyi halletmeme ihtimalin yok. Hem senin çok yüksek netlere ihtiyacın yok, bu nedenle matematik başından bırakma ve gerçek bir çözüm üret. • Aslında haklısınız. Fen derslerine harcayacağım tempoyu matematiğe verirsem daha soyut sonuçlar elde etmem olası. Benim ekstra bir yılım yok maalesef. Zaten çok fazla zaman kaybettim şu ana kadar. 2018'de kazandım kazandım yoksa askerlik kapımı çalacak.

  Dedikleriniz mantıklı geliyor. Öyle sanıyorum ki eğitimcisiniz. Söyledikleriniz belirli bir tecrübeye dayanıyor. Dolayısıyla dediklerinizi uygulayacağım. Matematik üzerine yoğunlaşmak daha gerçekçi bir çözüm olarak görünüyor.

  Çok teşekkür ediyorum dikkate alıp yorumladığınız için. • @96limezun Zayıf matematik ile mühendislik? içinde söyledi:

  yılım yok maalesef. Zaten çok fazla zaman kaybettim şu ana kadar. 2018'de kazandım kazandım yoksa askerlik kapımı çalacak.
  Dedikleriniz mantıklı geliyor. Öyle sanıyorum ki eğitimcisin

  Alacağın kitaplar da çok önemli gerçekten. Seçeceğin kitaplar dikkat et, araştırıp satın almalısın. • Çok kolay gibi görünmüyor başarılar dilerim.


 

Baskent Kariyer