Soru Bankasi

yüksek lisans bitmeden , lisans kredi borcu ödeme...  • iyi günler. Lisans biter bitmez yüksek lisansa basladım ancak bır yıl hazırlık okudum dolayısıyla yuksek lisansın bırıncı sınıfını bıtırdıgım zaman lisans sonrası ıkı yıl oldu ve lisans kredi borcumu odemeye baslamam gerektıgını ogrendım.Henuz yuksek lisansım bıtmesıne 1 yılımın daha oldugundan dolayı lisans kredı borcumu erteleyebılır mıyım ? 1 yıl ertelersem faiz ödermiyim ve ödeyeceksem ne kadar öderim ?  • @alioktaygul hocam bu durumda işsizlik sebebiyle erteletmeyi deneyin çünkü yüksek lisans sebebiyle malesef mümkün değil artık. Öğrenim kredisi faizi gerçekten yüksek seviyelerde 11.700 tl için geri ödeme 13 bin tl den daha fazla çıktı. Aynı durumda arkadaşım bir yıl daha erteledi 14 seviyesini gördü demişti.  • @aliveli hocam teşekkür ederim.Yüksek lisans için ertelemem söz konusu oluyormus aynı zamanda işsizlik sebebi ile de ertelemem söz konusu olabılıyormus.Erteleme nedenıme baglı olarak gelecek olan faiz değişiyor mu ? Değişiyorsa hangisi daha düşük faiz getirir hocam bir bilginiz var mı ? şu an için faizsiz borcum 15 bin tl gözüküyor.


  • Sayıştay Denetçileri

    @alioktaygul hocam işsizlik sebebiyle 1 yıl erteliyor , öğrenime ara vermeden yüksek lisans başladığın için yüksek lisansı bitirme süren kadar erteliyor.
    Bu iki ertelemede de Yi-Üfe baz alınıyor diye biliyorum ben geçen sene erteletmiştim ve o zamanlar üfe böyle değildi her ay için +6 tl eklenmişti sadece ödeme planına.
    İki uzatma biçimindede uygulanan oran aynı olucak ama yüksek lisans için daha uzun süre olucağından daha fazla fark biner


 

Baskent Kariyer