Baskent Kariyer Ales
Baskent Kariyer KPSS B

İdari hakimlikte sınırlar kaldırıldı. • 703 nolu khk ile idari hakimlikte hem iibfye koyulan yüzde 20lik kota hemde hukuk mezunu ve iibf haricinde bakanlık ihtiyaç duyduğu zaman istediği bölümden alım ilanı çıkartabilecek.

  Yani besyo bölümünden bile idari hakim adayı alınabilir. Tamamen bakanlığın insiyatifine kalmış.

  "İdari yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak ya da bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlanndan mezun olma • @sayıştay gerçekten liyakata uygun mükemmel bir değişiklik. ABD gibi ülkeler uzmanlaşma diye kendini yırtıyor, kamu hukuku, özel hukuk ayrımı bir yana 3 farklı hukuk bölümü mevcut ve birbirine ikame değil biz 200 yıl öncenin dönemine gittik herkes her şey olabiliyor. • Bu kadar ucu açık olması çok yalnış bir durum. Bakanlık çıksa biz bu dönem 200 tane idari hakim alacağız bunlara ilahiyat mezunu elektrik mühendisi mezunu su ürünleri mezunu katılacak diyebilecek yani çok sıkıntılı bir durum.

  Oysa biz daha hukukun temel kavramlarıı (hukuka giriş) dersinde öğrendik ki kanun hiçbir şekilde açık olamaz , inisiyatife bırakılamaz şeklinde.

  Demekki onlar yanlışmış yani ,

  @burcuburcu • @sayıştay tam tercümesi şu el gider mersine biz gideriz tersine.


Log in to reply
 

Baskent Kariyer Kaymakam
Baskent Kariyer Memur