Baskent Kariyer Ales
Baskent Kariyer KPSS B

A Grubu Mesleklerin Akibeti!!! • Arkadaslar malumunuz oldugu gibi yeni sistem degisikligi ile khk lar cb kararnameleri havada ucustu devletin idari yapisinda ciddi degisiklikler sozkonusu oldu. Bu forum belkide kuruldugundan bu yana en hareketli gunlerini yasiyor. Anbean yeni kanun mevzuat degisiklikleri gerceklesiyor. Duyumlar yorumlar ongoruler vs vs. Her baslik altinda ciddi stresli bekleyis var. Kaymakamlik idari yargi hakimligi sayistay vs. Bu basligi acmamdaki amac sizlerin bu yeni doneme ait beklentileriniz ve dusuncelerinizi paylasmaniz. Ayrica goremedigimiz kacirdigimiz bizleri ilgilendiren yeni degisiklikler ve duzenlemeler hakkinda bilgilendirme yapmak icindir. Son duzenlemeler isiginda iibf kamudan tasfiye mi ediliyor yoksa bu degisiklikler firsata donusebilir mi bizler icin? • @lion İdari hakimlikte elimizden alındı olarak yorumluyorum ben artık. Kurum içinde zaten iibflileri sevmiyorlardı bu saatten sonra çok zor.

  Kaymakamlıkta ise durum daha da karışık çok farklı yorumlar var.

  Sayıştayla ilgili bir şey yok benim baktıklarım kadarıyla , orada aynı sistem devam. Elimizde bir tek en üst kademe o kaldı gibi gözüküyor. • @sayıştay kardesim guzel bir noktaya degindin. Bende acikcasi kaymakamlik idari yargi hakimligi ve mufettisliklerde yapilan degisiklikler isiginda sayistay denetciliginde bir duzenleme olmadigini aca ilerleyen gunlerde burdada bir degisiklik olur mu diye dusunmeye basladim. Dedigin gibi suan birtek sayistaya dokunmadilar. • @lion Oraya da bir düzenleme getirilir de elimizden alınırsa artık iibfyi kapatsınlar daha iyi. Uzman kadroları kalır bir tek elimizde. • @sayıştay umarim boyle bir sikinti olmaz. Ayrica sayistay alimlarida 45 kisiden soyle bir 100 lu sayilari gorse cok guzel olur. • @lion hocam müfettişlikte ne gibi değişiklikler oldu aydınlatır mısın • @iktisadii34 kardesim 5 yil sarti getirildi mufettis olarak atanmak icin. Bu durum mufettis yrdciligini etkilemiyor ancak yrdmcilik artik 3 yildan 5 yila cikacak diye degerlendiriliyor. Yine kamuda veya ozel sektorde 5 yil deneyimi olanlarinda mufettis olarak atanma durumlari olacak bakanligin insiyatifine gore. Tabii henuz bu devisiklikler teorik olarak yapildi pratik uygulamada nasil sekil alacagi onumuzdeki gunlerde hatta aylarda netlik kazanacaktir diye dusunuyorum. • Arkadaşlar şu anda çok büyük değişiklikler var. Bunlar zamanla oturacak. 5 yıl şartı getirildi ama hangi bölüm mezunlarının girebileceği konusunda henüz bir bilgi yok. Belki de kamuda 5 yıl çalışan İİBF mezunları şeklinde bir düzenleme olacak. Bu durumda ve muhtemelen 35 yaş şartı uygulaması da kalkacak. Belki kurumlar kendi iç mevzuatından sınav yapacak bu da bir başka muhtemel öneri. Bu durumda konu tamamen başka bir hal alacak. Ben mevcut CBKve KHK 'lara dayanan bu değişikliklerin meseleyi çözme konusunda çok kısır kalacağı kanısındayım. Zamanla raylar yerine oturacaktır. • Uzmanların teftis ve denetim yapabilecekleri ve bunlardan kaynaklı harcırah/ücret alınabileceği ile ilgili bir yazı paylaşılmış memurlar. net te. Bunu da önemli bir gelisme olarak yorumluyorum. • Normal şartlarda 2019 sonrası süreçte kariyer memur alımlarının artması gerekir. Yeniden yapılanan bir devlet teşkilatı söz konusu. Kendini yetiştirmiş kimseleri devletin havada kapacağı bir iklimde olmamız gerekir. Ancak şartlar geçmiş referans alındığında anormalleşebilir. Tek adam rejimi öyle bir rejim ki ya mükemmel olur yahut devleti çökertir. Ortası yoktur bunun. Eğer alımlar dahil şeffaflık ve denetlenebilirlik, kurallara bağlılık rafa kaldırılırsa kariyer grubuna fatiha okuruz. Kapıkulu gibi bir hale getirmezler umarım. Yine de umutsuzluğa kapılmamak, yeni sistemin memleketimize ve milletimize hayırlar getirmesi için dua etmekten başka şansımız yok.

  Diğer açıdan kariyer grubu içinde sayılan bazı mesleklerin de düzenlenmesi bir ihtiyaç. Misal olsun diye söylüyorum, Gelir Uzman Yardımcılığı'nın kariyer grubunda olmasını anlamsız buluyorum. Tamam bir bilgi istiyor fakat büro personeli mahiyetinde bir meslek gibime geliyor. Hakiki kariyer mesleklerde ise staj sürelerinin verimli olması için düzenlemeler yapılmasını olumlu buluyorum. Misalen kaymakamlık için bu süre 5 yıl olursa bunun iyi olabileceğini düşünüyorum. Eğitim sistemi biraz baştan savma, yeni Milli Eğitim Bakanı vizyoner birisine benziyor. Eğer olumlu işler yaparsa bu YÖK için de önayak olmak demek. Böylece üniversite mezunlarının kalitesi artacak. Dershane, ek ders gibi durumlardan kurtulacağız. Tabi bizi düşünüyorlarsa 🙂 • Onumuzdeki 1 yil icinde taslar yerine oturur yeni sistemin yeni sartlarina gore birsekilde insanlar kendisini entegre eder. Malesef ortalikta forumlarda bircok bilgi kirliligide hakim. Henuz kimse net olarak bilmiyor carklarin nasil donecegini. Umuyoruz ki bu surec iibf icin karanlik degil aydinlik olsun. • Ben biraz karmaşık olabilir ama şunun olacağını düşünüyorum. Kariyer mesleklerin büyük bölümü kurum içi yükselme sınavı gibi yapılacak. Burada farklı kurumlarda belli bir süre çalışmış olanlarda bu sınava dahil edilecek. En kritik konuya şimdi geliyorum, sınavlardan geçenler kurumsal öz geçmişleri ile birlikte mülakata tabi tutulacak. Tabi burada çok büyük problemler yaşanacak, BKZ. GTB 2018 yükselme sınavı sonrası açılan davalara!


 • Banned

  @antimülakat kazanılmış hak kavramının çiğnenilmesini ister insanlar o zaman. 2 sene önce atananın hayatı kolayken 2 sene sonra atanacak olana bu çile niye yaşı tutmuyor diye mi? 2013 de mezun olan ve vergi müfettişi olanla şu zamanda sınava girecek olanın yükü bir mi veya son dönem hakim savcı atamaları ? Madem yeni bir yapılanma olacak, kardeşim indireceksin emeklilik yaşını 50 ye üstünde ne kadar ilkokul lise mezunu çaydanlık hediye edip devlete giren, oy verecem ben bak deyip kurum içinde dolaşan insan varsa emekli edeceksin, olmak istemezler sınava ise performansa dayalı yeterlilik yapacaksın kalan kalsın giren geçsin şu saatten sonra 45 yaşındaki adama IS LM modeli sormanın teorinin bir anlamı yok ama her yıl 118 tane üniversiteden mezun olan yüzbinlerce kişide kadro açılsada hakkımızla girsek demiyecek kim işin eseslı noktalarına hakimse o memur olsun o zaman. Bıktık artık gram gram verilen her iki dkda değişen düzenden bu kadar da olmaz ki. • Örneğin, Hazine ve Maliye Bakanlığının uzman yardımcılığı ilan metninde :
  1- Maliye ve Hazine Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı kurumlarında memur düzeyinde en az 5 yıl çalışmış olmak.
  2- 40 yaşından gün almamış olmak.
  3- Özel sektörde Bakanlığın belirlediği çalışma alanlarında en az şef düzeyi kadrolarda bulunan ve en az 8 yıl boyunca bu işi sigortalı olarak yerine getirenler içerisinde lisans mezunu olanlar.
  4- Bunlara ilaveten belirli fakültelerden mezun olma şartı da getirilebilir!

  Böyle ilan metinleri göreceğiz gibime geliyor dostlar! • @antimülakat belkide kardesim hakli olabilirsin. Senin bu dedigine gore surec soyle isleyebilir. Bundan sonra kpss a grubunu kapatabilirler onun yerine duz memurluk ile bakanliklar personel alimi yapar. 5 yil duz memuriyetten sonrada kurumun faaliyeti mevzuati ne ise onlarin soruldugu bir yazili sinav sonrasinda mulakat ve 5 yil boyunca ki memuriyet sicilinde goz onune alinarak a grubu mesleklere atama yapilabilir. Misal maliyeye memur olarak alir ilk etapta 5 yil sonra vergi mufettisi olman icin kendi icinde kadro acar mesleki bilgilerden olusan bir sinav ve mulakat gecersen mufettis olursun gibi. • @lion hocam ben modelin buna dönebileceğini düşünüyorum. Amerika modelini okuyabilen dostlarımız konuya daha hakimdir. Burada bir yapılanma süreci söz konusu ve muhakkak bir örneklem üzerinde durulacak. Bilkent, Odtü, Boğaziçi, Sabancı mezunu dostlarımızı göreve davet ediyorum. Lütfen Amerika'da yer alan müfettişlik ilan metnini bize açıklasınlar. Google ile bu metinlere ulaşılabilir! • @antimülakat sureci ust kademe yoneticileri icin zaten amerikan sistemi haline getirdiler cb ile gelip cb ile gidecekler. Alt kademeler icin bir belirsizlik var suan. Bunu ha diyince hemen yaparlar mi orasini bilemiyorum ama kamuoyundan gelecek tepkiler malum onumuzde yerel secimler vs derken birkac yil daha bekleyebilirler. Bakalim onumuzdeki gunler neyi gosterecek. • @lion hocam aydınlattığınız için teşekkür ediyorum. Peki müfettişlik ile ilgili bu durum hangi khk da yazıyor lütfen onu da paylaşır mısınız? • Ban daha da ilginç bir konuya değineceğim: İdarenin denetimi yarı resmi yarı özel denetim kurul ve kuruluşları eliyle de yapılabilir. Ben asıl talep edilenin bu olduğunu biliyorum. Zamanla kamunun mali denetimi bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından yapılabilir. Yani Sayıştay içinde bir formül düşünüyor gibi bir mesele varmış. Tabi bunların hepsi zamanla değişecek şeyler bekleyip göreceğiz dostlar. • @iktisadii34 kardesim 703 sayili khk ve 3 nolu cb kararnamesini inceleyebilirsin.


Log in to reply
 

Baskent Kariyer Kaymakam
Baskent Kariyer Memur