Soru Bankasi

Ceza Hukuku Soru/Sorun Çözüm Başlığı • Sayın Adli ve İdari Hakimlik adayı arkadaşlar söz konusu bu başlık altında Ceza Hukukuna yönelik sorularımızı paylaşmayı ve çözmeyi öneriyorum.Soru paylaşımında ve cevaplamada bulunurken aşağıda yazacağım bir iki hususa dikkat ettiğimiz takdirde daha çok verim alabiliriz. Hepimize başarılar dilerim..

  1)Lütfen soruların fotoğraf kalitesine dikkat ediniz.
  2)Lütfen her sorunun altına direkt yorum olarak değil 'cevap sekmesi' ile cevaplayınız ki soru sahibine bildirim ulaşsın.
  3)Soruları cevaplarken kanun kaynak göstermeye özen gösteriniz cevap B mi diye bırakmak yerine cevap B çünkü ... gibi bir cevaplamada bulunarak usul ekonomisi yoluna gidelim.
  4)Lütfen bu soru sorulur mu gibi gereksiz yorumlar yapmamaya özen gösterelim gerektiği yerde uyarımızı yapalım kendi kendimizin denetim mekanizması olalım.
  5)Lütfen kaynak ve sınava dair havadisler değil sadece sorular ve cevaplar üzerinden konuşmaları yürütelim diğerlerine ait başlıklar zaten mevcut.
  6)Lütfen soru ile beraber cevap anahtarını da paylaşınız burası birbirimizi deneme yeri değil yardımlaşma platformu olma amacına hizmet etmekte.

  Dilerim hepimiz için yararlı olur.. Önerileriniz var ise onları da ekleyelim taslak olarak kafamda oluşan fikir budur.Cümleten kolay gelsin. • Suçluların iadesinde başvuru makamı neresidir? • @hegia-sophia

  TCK madde 18 / 4 :
  Kişinin bulunduğu yer ağır ceza mahkemesi, geri verme talebi hakkında bu madde ve Türkiye'nin taraf olduğu ilgili uluslararası sözleşme hükümlerine göre karar verir. Bu karara karşı temyiz yoluna başvurulabilir.

  Ayrıca ;

  Cezai Konularda Uluslararası Adli İş Birliği Kanunu madde 19 :
  Ağır ceza mahkemesince iade talebinin kabul edilebilir olduğuna karar
  verilmesi hâlinde, bu kararın yerine getirilmesi, Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarının görüşü alınarak Adalet Bakanının teklifi ve Cumhurbaşkanının onayına bağlıdır. • @vamos teşekkür ederim hocam bu tarz değişiklik içeren konularda soru cevap iyi oluyor.


Log in to reply
 

Baskent Kariyer Aksoyuzem