Baskent Kariyer Kaymakam
Baskent Kariyer Kaymakam

İmam Hatip Lisesi mezunları kaç puanla, hangi kurumlara atanabilir? • GENEL BİLGİLER:

  Kamu Personeli Seçme Sınavı Ortaöğretim (Lise ve dengi okullar) mezunları için yapılarak geçtiğimiz günlerde sınav sonuçları açıklandı. 3.287.124 adayın puanının açıklandığı sınavda, adayların merakla beklediği soru: aldıkları puanla bir kamu kurum veya kuruluşuna personel olarak atanıp atanamayacakları yönünde oldu. Merkezi yerleştirmelerde atama yapılacak kadro saysının her geçen yıl azalarak devam etmesi adaylar üzerindeki endişeyi arttıran etmen olarak ön plana çıkıyor. Bir hafta sonra gelecek kılavuzdaki ortaöğretim okullarından mezun olanlara yönelik açılacak kadro sayısının merakla beklendiği şu süreçte, Tercihini Yap! ailesi olarak İmam Hatip Lisesi mezunlarına yönelik kadroları inceliyoruz.

  İmam Hatip Lisesi mezunlarının merkezi yerleştirmelere göre atanma durumları nedir? Merkezi atamalarda İHL mezunlarına yönelik özel kadrolar açılıyor mu? Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet Vakfı gibi kurumlarda açıktan atama yapılan kadrolar nelerdir? Bu kadroların başvuru şartları nelerdir? Kurumların açıktan alımlarında son yapılan mülakat sınavlarında taban puanlar nedir? Mülakatlara kaç kişi katılabiliyor? Bu gibi soruları İmam Hatip Lisesi mezunlarının tamamının merak ettiğini biliyoruz. Bizde sorumluluğumuz ve misyonumuz gereği İHL mezunlarının tercihlerini kolaylaştırmak adına bu çalışmayı sizlere sunuyoruz.

  • DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ NEDİR? ATAMALARDA NE İŞE YARAR?

  Kamu Personeli Seçme Sınavları tamamlandıktan sonra ÖSYM tarafından dini öğrenim gören en az lise mezunlarının girmesi zorunlu sınavdır. Diyanet İşleri Başkanlığı'na müezzin-kayyım, imam-hatip ve Kur'an kursu öğrencisi olarak ilk defa açıktan ve sözleşmeli olarak atanabilmek için girilmesi gereken sınavdır. Bu sınav 2014 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ÖSYM'ye yaptırılmaktadır. Sınavın geçerlilik süresi iki yıldır.

  Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavına katılabilmek için: İmam Hatip Lisesi, İlahiyat Önlisans programı veya İlahiyat fakültesi, İslami İlimler fakültesi, Eğitim Fakültelerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunu olmak gerekmektedir. Bu okullardan mezun olmayanlar sınava başvuru yapamazlar. Başka bir liseden mezun olanların açıköğretim ile İHL'den fark derslerini vererek İmam Hatip Lisesi mezunu olmaları mümkündür.

  ÖSYM tarafından DHBT 2016 sınavı 4 Aralık Pazar günü yapılmış ve sonuçları açıklanmıştır. Bu sınavda adaylara 40 soru sorularak 60 dakikalık süre verilmiştir. Tüm öğrenim düzeyleri için sorulan sorulardan 20 tanesi temel din bilgisini içermiştir.

  2014 yılında gerçekleştirilen DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı 2 kez kadrolu İmam-Hatip ve 3 kez de sözleşmeli İmam-Hatip personel alımına çıkmıştır. DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan İmam-Hatip alımlarına KADROLU ve SÖZLEŞMELİ olarak başvurabilmek için: Lisans mezunları KPSSP124 puan türünden, Önlisans mezunları KPSSP123 puan türünden ve Ortaöğretim mezunları KPSSP122 puan türünden en az 60 puan almaları gerekmektedir. Bazı sözleşmeli alımlarda taban puan 50 olarak da belirlenmiştir. Kontenjanların, Diyanet İşleri Başkanlığı sitesi içerisinde duyurular kısmında yer aldığı liste de, her bölüm için 3 katı kadar aday sözlü mülakat sınavına çağrılmaktadır.

  2014 DHBT sınavı sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan alımlar ve bu alımlara ilişkin taban puanlar:

  1- İmam-Hatip kadrolarına 2014 yılında yapılan KADROLU alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122'den en az 60 puan almak gerekmektedir.)

  İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 5 kişi için mülakata çağrılan 15. adayın puanı: 91,48147. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise 92,34463 olarak belirlenmiştir.

  İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 20 kişi için mülakata çağrılan 60. adayın puanı: 82,26544. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise
  85,24924 olarak belirlenmiştir.

  2- İmam-Hatip kadrolarına 2015 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122'den en az 50 puan almak gerekmektedir.)

  İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 250 kişi için mülakata çağrılan 750. adayın puanı: 82,74873. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 83,00008 olarak belirlenmiştir.

  İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 1.900 kişi için mülakata çağrılan 5.700. adayın puanı: 50,45806. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 63,10701 olarak belirlenmiştir.

  3- İmam-Hatip kadrolarına 2015 yılında yapılan KADROLU alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122'den en az 60 puan almak gerekmektedir.)

  İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 35 kişi için mülakata çağrılan 105. adayın puanı: 86,94810. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 87,70649 olarak belirlenmiştir.

  İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 60 kişi için mülakata çağrılan 180. adayın puanı: 77,50417. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 88,19439 olarak belirlenmiştir.

  4- İmam-Hatip kadrolarına 2016 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122'den en az 60 puan almak gerekmektedir.)

  İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 70 kişi için mülakata çağrılan 210. adayın puanı: 84,44998.​ En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 84,67688 olarak belirlenmiştir.

  İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 300 kişi için mülakata çağrılan 600. adayın puanı: 66,64995. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 68,27628 olarak belirlenmiştir.

  5- İmam-Hatip kadrolarına 2016/2 yılında yapılan SÖZLEŞMELİ alımlara ilişkin taban puanlar: (Sınava başvurabilmek için KPSS122'den en az 50 puan almak gerekmektedir.)

  İmam Hatip Lisesi mezunlar için KPSSP122 puan türünden alınacak 1.000 kişi için mülakata çağrılan 3.000. adayın puanı: 75,66834.
  En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 81,15341 olarak belirlenmiştir.

  İmam Hatip Lisesi mezunu ve Hafız olanlar içerisinden KPSSP122 puan türünden alınacak 1.975 kişi için mülakata çağrılan 5.925 adayın puanı: 50,05425. En düşük KPSS puanı ile mülakatı kazanabilen adayın puanı ise: 58,58629 olarak belirlenmiştir.

  Aşağıda yer alan kadrolar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan açıktan personel alımına ilişkin ve DHBT sınavından bağımsız kadroları içermektedir. KPSS P3, P93 ve P94 puanları ile başvuru yapılabilmektedir.

  • 1- DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA İLİŞKİN KADROLAR - KURAN KURSU ÖĞRETİCİSİ

  A - GÖREV TEŞKİLATI:

  • TAŞRA

  B - GÖREV YERİ:

  • İLAN METNİNDE YAZILAN İLLER.

  C - SINAV ŞEKLİ:

  • SÖZLÜ (MÜLAKAT) SINAVI YAPILIR.

  D - BAŞVURU YAPABİLECEK ADAYLARIN EĞİTİM DURUMU:

  • Adaylar, dört yıllık eğitim veren herhangi bir lisans programı, herhangi önlisans programı, ilahiyat lisans programı, ilahiyat önlisans programı ve İMAM HATİP LİSESİ mezunu olabilirler.

  E - SINAVA ÇAĞRILACAK ADAY SAYISI:

  • KPSSP3, KPSSP93, KPSSP94 puanına göre atama yapılacak kadro sayısının 3 KATI kadar aday sözlü sınava katılabilecektir.

  F - ÖZEL ŞARTLARI:

  • Adayların, başvuru yapabilmek için KPSSP3, KPSSP93, KPSSP94 puanları en az 40 olmalıdır.
  • Adaylar en az İMAM HATİP LİSESİ mezunu olmalıdır.
  • Adaylar kuran kursu öğreticiliği için yeterliliğe sahip olduğunu belgelendirmelidir.

  G - BAŞARI PUANI:

  • Mülakattan alınan puana göre atama yapılacaktır. Mülakatta en yüksek puan alan adaydan, atama yapılması düşünülen kişi sayısına kadar listelenerek başarı sıralamasına göre atama yapılacaktır. (Bir adayın başarılı sayılması için, sözlü sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 70 ve dengi alması gerekmektedir.)

  • 2- DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA İLİŞKİN KADROLAR - İMAM-HATİP

  A - GÖREV TEŞKİLATI:

  • TAŞRA

  B - GÖREV YERİ:

  • İLAN METNİNDE YAZILAN İLLER.

  C - SINAV ŞEKLİ:

  • SÖZLÜ (MÜLAKAT) SINAVI YAPILIR.

  D - BAŞVURU YAPABİLECEK ADAYLARIN EĞİTİM DURUMU:

  • Adaylar, dört yıllık eğitim veren herhangi bir lisans programı,herhangi önlisans programı, ilahiyat lisans programı, ilahiyat önlisans programı ve İMAM HATİP LİSESİ mezunu olabilirler.

  E - SINAVA ÇAĞRILACAK ADAY SAYISI:

  • KPSSP3, KPSSP93, KPSSP94 puanına göre atama yapılacak kadro sayısının 3 KATI kadar aday sözlü sınava katılabilecektir.

  F - ÖZEL ŞARTLARI:

  • Adayların, başvuru yapabilmek için KPSSP3, KPSSP93, KPSSP94 puanları en az 60 olmalıdır.
  • Adaylar en az imam hatip lisesi mezunu olmalıdır.
  • Adaylar imam-hatip için yeterliliğe sahip olduğunu belgelendirmelidir.

  G - BAŞARI PUANI:

  • Mülakattan alınan puana göre atama yapılacaktır. Mülakatta en yüksek puan alan adaydan, atama yapılması düşünülen kişi sayısına kadar listelenerek başarı sıralamasına göre atama yapılacaktır. (Bir adayın başarılı sayılması için, sözlü sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 70 ve dengi alması gerekmektedir.)

  • 3- DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA İLİŞKİN KADROLAR - MÜEZZİN-KAYYIM

  A - GÖREV TEŞKİLATI:

  • TAŞRA

  B - GÖREV YERİ:

  • İLAN METNİNDE YAZILAN İLLER.

  C - SINAV ŞEKLİ:

  • SÖZLÜ (MÜLAKAT) SINAVI YAPILIR.

  D - BAŞVURU YAPABİLECEK ADAYLARIN EĞİTİM DURUMU:

  • Adaylar, lise/dengi ve İMAM HATİP LİSESİ mezunu olabilirler.

  E - SINAVA ÇAĞRILACAK ADAY SAYISI:

  • KPSSP94 puanına göre atama yapılacak kadro sayısının 3 KATI kadar aday sözlü sınava katılabilecektir.

  F - ÖZEL ŞARTLARI:

  • Adayların, başvuru yapabilmek için KPSSP94 puanları en az 60 olmalıdır.
  • Adaylar en az imam hatip lisesi veya lise/dengi mezunu olmalıdır.
  • Adaylar müezzin-kayyım için yeterliliğe sahip olduğunu belgelendirmelidir.

  G - BAŞARI PUANI:

  • Mülakattan alınan puana göre atama yapılacaktır. Mülakatta en yüksek puan alan adaydan, atama yapılması düşünülen kişi sayısına kadar listelenerek başarı sıralamasına göre atama yapılacaktır. (Bir adayın başarılı sayılması için, sözlü sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 70 ve dengi alması gerekmektedir.)

  NOT: Gerek KPSSP122, gerekse KPSSP94 puanları ile açıktan yapılan alımlar dışında, İmam Hatip Lisesi mezunları içerisinden herhangi bir kadro ile Diyanet İşleri Başkanlığına atananlar içerisinden de kurum içi naklen atama ile başka kadrolara atamalar yapılmaktadır. Bu atamalarda yer alan şartları, sınavlar açıldıkça sitemizden takip edebilirsiniz ve sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. • İmam hatip in yapacağı alanlar nelerdir
  Kendi alanından hariç? • @Bünyamin hocam hepsine değineceğiz. • bn simdi dhbt sınavına girdim ama diyelim ki dhbt puanıyla tercih yapmıyorum dusuk geldi bn imama hatip mezunu olarak kuran ogretimi gibi yerlere gidemiyormuyum

  bi de bnm bildigim genclik merkezlerinden cocuk gelişim sertifikası alınarak cocuklara kuran egitimi veriyorlar peki bu kpss puanıyla mı yoksa direk mi • imam hatip mezunuyum 69,5 puan aldım. nereleri, hangi alanları tercih edebilirim? yardımcı olabilir misiniz? su anda açıköğretimde edebiyat okuyorum, bir faydası olur mu? en kısa zamanda cevap vermenizi umuyorum... • @sevde hocam merkezi alım üzerinde puanınız ile atanmanız zor ama bir de KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi sistemi üzerinden yapılan sınav girmiş iseniz mülakatlı alımlarda şansınız var. • @Antimülakat imam hatip mezunuyum ve 72 aldm alanım hariç hangi bölümleri yazabilirim • Arkadaşlar mezun olduğunuz alan dışında Adalet Bakanlığına ait kadroları ve yayımlamış olduğumuz tablo da yer alan kadrolara başvurabilirsiniz. Bu alımlar mülakat ile alan ve 10 katı kadar kişiyi mülakata dahil ederek alım yapan kurumlardır. Listeye ulaşabilmeniz için: http://forum.tercihiniyap.net/topic/388/kpss-p3-kpss-ortaöğretim-ve-ön-lisans-puanı-ile-alım-yapan-kurumlar-açıktan-alımlar-atamalar-meslekler-şartları-sınav-şekli • Eşim imamhatip mezunu dhbt puanı 65 görev alma imkanı hiç yok mu ? • @gulsumklc merkezi alımda yok. Özel bir alımda yok ihl mezunları için. Bu nedenle Diyanet İşleri Başkanlığı alımlarını takip etmelidir. Onun dışında pek alternatif görünmüyor. • @Antimülakat teşekkür ederim • Merhabalar, kpssp123 puan bazında 62.7... Küsür puan aldım; bu DHBT puanımız aynı zamanda. Sıralamam 51 bin adaya karşın 35 bin kkö düşünüyorum acaba mülakata çağrılma olasılığım nedir? • imam hatip mezunları en düşük kaç puanla atanıyor @Antimülakat • @kml lisans mezunu ihl leler için çok ciddi düşme oluyor. 52 puanlara kadar diyebiliriz. • Zamanında yapmış olduğumuz çalışma : https://www.google.com.tr/amp/s/www.tercihiniyap.net/amp/news/2558


Log in to reply