Soru Bankasi

YENİ GUY SINAVI  • Bilindiği üzere Guy sınavı tek il tercihi dolayısıyla bazı haksızlıklara ve spekülasyonlara neden olmakta idi. Özellikle KPSS P35 puanı 73-79 arasında olanlar için tek il yazma problemi sınav açıldığı andan itibaren problem olmaktaydı.

    Yazdığı il yüzünden 78 puanıyla sınava giremeyen adaylar olurken, başka ili yazarak 73,5 puanıyla sınava girmeye hak kazananlar oluyordu. Bizde defalarca Gib'e yaptığımız çağrılarda bu durumun bir adaletsizlik yarattığını anlatmaya çalıştık. Genel olarakta adaylara min 3 il tercih hakkı verilerek bu haksızlığın önüne geçilebileceğini söyledik.

    Gelir İadesi Başkanlığından, bu yıl için beklenenin de dışında bir sınavla karşımıza çıkacağını bildirdi. Alınacak aday sayısının 20 katı yazılı sınava çağrılıp, daha sonra, mülakat sonucuna göre kazananlara tercih hakkı tanınacak. Bildiğiniz Mali Hizmetler sınavı diyebiliriz.

    Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu sistem diğerine göre daha mı adil.olur veya beklenenin aksine daha fazla mı haksızlık doğurur???


 

Baskent Kariyer