Soru Bankasi

Halkbank Müfettiş Yrd.---İç Kontrolör Yrd.--Uzman Yrd. • Arkadaşlar pazartesi günü inşallah ilan gelecek.
  Bir tek bildiğim müfettiş yrd. genel müdürlük digerleri bölge müdürlügüne alacaklar.birde müfettişlikte ingilizce barajı varmış digerlerinde baraj yok ama ingilizce soruluyormuş

  Bu sınav ile ilgili bilgisi olan , yapılacak iş , ücretler hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi ? • Müfettiş yardımcılığı paralı ve zor bir meslektir aylık ücretiniz 7-8 bin tl civarına gelmektedir ancak halkbank şubesi olan heryere teftişe gitmeye hazır olmalısınız.iki arkadaşım 4-5 sene kadar yapıp kanuya geçti bir süreliğine düşünebilirsiniz ancak uzun vadede çok yorucudur.Evliyseniz tavsiye etmem.İyi çalışmalar. • kaç kişilik alım olacak bilgisi olan var mı arkadaşlar • Öncelikle bu güzel haberi bizle paylaştığınız için teşekkür ederiz. İnşallah söylediğiniz gibi ilan gelir ve Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen dostlarımız istifade ederler.

  Mesleklere gelince; Halkbank Uzmanlığı'nda tipik merkez uzmanlıkları gibi düşünebiliriz. Kısmen iş yükü haliyle biraz daha fazla ama buna paralel olarak kazancı çok iyidir. Yılın belli zamanlarında İkramiye/Temettü ödemeleri alırlar bazı aylar ele geçen para 12000 tl ye yaklaşır. Yıla böldüğünüzde ise aylık ortalama 6000 TL'den fazla bir ücret ele geçmiş olur. Bu yönden para kazanmak isteyen arkadaşları cezbedecektir.

  Müfettişliğe gelince;

  Çok ağır iş yükü altında çalışmaktadırlar. Bu bir gerçek. Çok fazla turne ve bu turnelerde çok fazla inceleme işleri vardır. Ancak turnelerde dahil çok iyi imkanlara sahiptirler. En son günlük 180 tl harcırah alınıyordu. Maaşı ise yıl içinde ortalama aya vurulduğunda 10000 tl ye yaklaşıyor. Ve kurumun gözbebeğidir müfettişler. Başta çektiğiniz bu çilelerin karşılığını ileride şube müdürlüğünden başlamak üzere kurum içinde tırmanarak da alacaksınız muhakkak. O yüzden özellikle bekar ve kısa vadede evlilik planı olmayanlara önerebiliriz.

  Allah yâr ve yardımcınız olsun. • pareto başkan peki uzmanlık için sınavı hakkında bilgi verir misin • @paretowilfredo şuan normalde bir müfettiş ve uzman ne kadar alıyor maaş ikramiye temettü hariç başladığında • @paretowilfredo kardeşim emin misin uzman yard. veya uzmanlar için 6000 tl aldıklarından ? bir arkadaşım ziraat ankara bölgede uzman yardımcısı eline geçen net rakam ticketla beraber 2700-2900 arası • basvurular 19 eylul 10 ekım arası olacak.
  sınav ucretı 70 tl.
  genel kultur genel yetenek alan bılgısı ve ıngılızce bölümlerınden olcak 150 soru 180 dk. • @sefaakbey Kardeşim

  80 Alan
  40 Yabancı Dil
  30 GK-GY şeklinde yapılıyordu yine böyle olur muhtemelen.

  80 Alan'ın içinde;

  Ekonomi 20 soru (Mikro İktisat, Makro İktisat, Uluslararası İktisat, Para-Banka-Kredi)
  Maliye 10 soru (Türk vergi sistemi, maliye politikası, finansman politikası ve yönetimi)
  Hukuk 20 soru (Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, İş Hukuku, Ceza
  Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku)
  Muhasebe 15 soru (Genel Muhasebe, bilanço analizi, mali analiz, denetim )
  Bankacılık ve Finans 15 soru

  Şeklinde bir dağılım var. • @ncbb Halkbank'ta uzman arkadaşımın atm'den 10.000 tl çektiğine şahit oldum, ama kurumdan kuruma belki kıdeme göre farklılıklar olabilir emin değilim. • @müilkiamir Eyvallah kardeşim bilgilendirme için :) • @dgn06 3000 TL'nin üzerinde bir meblağ normal aylarda aldıkları olması lazım. Dediğim rakamlar ödenekleri yıla katıl ortalamaya bölünce çıkıyor. Yuvarlak rakamlar tabi ki. • @paretowilfredo hocam eger o arkadaşım istanbulda olsa ve hazine bölümünde çalışırsa hazinede oldugu için 800 , 700 kira ,yol yardımı , A seviyesi ingilizceyede 500 . Toplamda 4500 buluyor eger çift ayda bakarsak aylık 9000 tl gibi birşey yapıyor ama bu dediklerim brüt ücret.Doğrudur kardeşim bende şaşırdım şuan sen öyle diyince • @ncbb Aynen bak ondan olabilir. YDS'si 90 üzerinde, İstanbul'da çalışıyor. bazı atlar temettü alıyor yılda 3 kez sanırım o aylarda 10.000 tl üstü maaşı yatıyor. Bir de ek hesap kitap işleri için mesaiye kalırsa onların parasını da alıyordu. Bu şekilde epey bir para geçiyor eline.

  Ama tabi sosyal yaşam? Kocaman bir sıfır :) • @paretowilfredo sosyal yaşamdan ziyade psikolojik sıkıntılar çok gösteriyormuş. 9-10 senelik elemanlar dayanamayıp istifa edenler varmış ama şu ekonomik konjonktürde iş olsunda sıkıntı değil çalışırız :) • Peki sınavda belirleyici neresi ona ağırlık verelim bi de ingilizce yds tarzi mi yoksa kolay mı olur • Bir tık aşağı oluyor genelde dil kısmı. Ama alanda değişik sorular gelebiliyor. Zor değil değişik dedim özellikle :D dipte köşede kalmış garip konular sorulabiliyor. O yüzden ona göre çalışmak faydalı olacaktır. • İç kontrolörlük hakkında bilginiz var mı? Nasıl bir meslektir maaşı koşulları nelerdir. Bir de uzmanlık ve iç kontrolörlük sınavını İngilizce olmadan geçme ihtimalimiz var mi ? • Arkadaşlar ingilizcesi sıfır olan biri için uzman yardımcılığı kazanma imkanı var mı ? • @m.ali sınav ilanı çıktıktan sonra görecez onu eğer en az %50 falan denmezse gk-gy ve alanda çok yüksek yapılırsa neden olmasın. birde puan agırlıgı önemlli kalkıp %30 etkili derse sıkıntı olacaktır.


 

Baskent Kariyer