Soru Bankasi

YGS Matematik Nasıl Çalışılır ? | Temelim yok - Orta Seviye - Üst Seviye | Çalışma Rehberi


 • Yasaklı

  Merhabalar,

  Yazının video haline buradan ulaşabilirsiniz

  YGS Matematik Ders Programı konusuna buradan ulaşabilirsiniz

  Mezuna Kalmak | YGS 110 Binden 5 Bine | konusuna buradan ulaşabilirsiniz

  Deneme çizelgesi ve kaynak önerileri

  Bu bölümde en sık gelen sorulardan olan matematiğine nasıl çalışmalıyım ? Yaptığım netler şu şu seviyelerde ne yapmalıyım ? gibi soruları yanıtlamaya çalışıyoruz.

  1. Öncelikle hedefimiz Seviye Belirlemek olmalıdır. Her insan farklı olduğu gibi her seviyede farklıdır. Kimisi yıllardır matematik dersi alırken kimisi görmemiş dahi olabiliyor.Bize +30 net yapıyorum ancak netlerim daha fazla artmıyor diyenler olduğu gibi 3-5 net yapıyorum pes etmek üzereyim diyenlerde olabiliyor.

  2. Seviye belirmek tamamen sizin elinizdedir. Herkes kendisini tanır. Kimisi matematik görmüş az çok kulak dolgunluğu vardır ama çalışmamıştır. Kimisi üst seviyelerdedir. Kimisi ise hiç matematik görmüyor. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz.
   0-10 Net = Temel problemi var. Temel Konulara çalışması gerek.
   10-30 Net= Orta halli bilgiye sahip. 30a yakın olanlar üst seviye olmak üzere. 10 12 netler ise çalışmazlarsa her an alta düşebilirler.
   +30 Net= Çok fazla söylenecek bir şey yok. Bir çok noktada iyiler. Hedefleri için arttırmak zorundalar.

  3. Temelim Yok?
   Bu arkadaşlar önce temek atmak zorundalar. Peki bu temel dediğimiz şey nedir? Şu konulardır.
   -4 işlem iyi derecede

  • Rasyonel Sayılar, İşlem Öncelikleri vs
  • Üslü Sayılar
  • Köklü Sayılar

  Bu arkadaşlar açıyorlar sevikleri bir video kanalını ve bu konulardan dinlemeye başlıyorlar. Ve zaten yukarıdada linkini verdik. Başlangıç seviyesi kaynaklardan bu konularda alakalı 300 400 adet konu başı soru çözüyorlar.
  Daha sonra bu konular bittikten sonra bol bol video izleyerek diğer konulara geçiyorlar. Zorlanacaklar ancak ilk öncelikleri video izlemek soru çözmek değil. Konuyu anladıktan sonra başlangıç seviyesi kaynaklardan konu başı 300 adet soru çözüyorlar. Bu şekilde ilerleyen kişiler zaten yukarda matematik programını paylaştık. 2 ay içinde çok sağlam bir temel atacaklar. Ve daha sonra orta seviye arkadaşlar arasına girecekler. Onlar ne yapıyorlarsa yapmaya devam.

  1. Orta Seviye?

  Temelleri var ancak çalışmayan kitle. Çalışırsa iyi bir şekilde gelişecek kitledir. Bu arkadaşlar için ise matematik programı ile günde 2 3 video izlemeyi öneriyoruz. Öncelik konuları hatırlamak ve pekiştirmek daha sonra orta seviye kaynaklar arasından konu başı 200 soru çözülmelidir.

  1. Üst seviye?

  Konu çalışmakla vakit kaybetmeye gerek yoktur. İnternet üzerinde konu özetleri bulup aradı bir okuyabilirler. Formül vs hatırlamak için. Öncelik üst seviye kaynaklardan konu başı 250 soru çözmektir.

  Net Nasıl arttırılır?
  Her seviye için geçerlidir. Çözülen sorular ancak bize hız kazandırır veya bilgi tazeler çözülemeyenler ise yeni +1 net demektir. Bir kavanozda sorular biriktirilmeli ve 3 günde bir bu sorular kendi çabasıyla çözülmeye çalışılmalıdır. Bir başka kişiye sorma gereği yok. Zaten seviye arttıkça 2 hafta önce çözülemeyen sorular çözülecektir. Bunu yapmayan kişinin net arttırması çok zor olacaktır. Bu taktik ile %100 verim artışı garantidir.

  Deneme Çözmek?

  Başlangıç seviyesi - deneme ile sadece vakit kaybedecektir. Bunun için deneme çözmeye ihtiyaçları yoktur.

  Orta seviye - arkadaşlar 3 günde 1 kapsül denemeler çözmelidirler. Gerekirse 2 günde 1 e düşürebilirler. Deneme çizelgesi kesinlikle doldurulmalı ve motivasyon sağlanmalıdır.

  Üst seviye - Günde en az 1 kapsül çözmeleri şarttır. Zaten konu gibi dertleri yok çizelge doldurularak tek işleri soru çözmek olmalıdır.

  Faydalı olabilirse ne mutlu. Herkese iyi çalışmalar.
  #ygs
  #ygs2018
  #lys
  #lys2018
  #matematik
  #sondersakademi
  #2018tayfa
  #mezun


 

Baskent Kariyer