Soru Bankasi

Rekabet Kurumu 2018 Uzman Yardımcılığı Çıkmış Yazılı Sınav Soruları • Bilişim kısmında
  3 tane hukuk sorusu sorulmuştu.(en az 2 soruya yanıt vermeniz gerekiyordu)

  1. soru herkes kavramını medeni , kooperatif vs gibi hukuk dallarına göre açıklayınız?
  2. soru
   Bilişim Sınav Soruları
   Veritabanında birincil anahtar ve yabancı anahtar nedir?
   Uygulama firewall nedir? Nasıl çalışır?
   İlişkisel veritabanı nedir? Bildiğiniz bir veritabanını bu yöntemle anlatınız?

  yabancı dil orta seviye dil bilgisi düzeyinde sınav • LDAP nedir açıklayınız? • Bir şirketin yönetim kurulu çocuk yaşta bir yönetici atadıklarında çocuk yöneticinin aldığı kararlardan yönetim kurulu sorumlu mudur? • Bilişim ayağında yine yazılım konsu class lar ve kalıtımlarla ilgili soru baya zorlayıcıdı?


 • MGK 2018

  Diğer kısımlar konusunda bilginiz var mı? • @alageyik08 hocam arkadaşlara soruyorum oldukça yazarim


 • MGK 2018

  @maverick Sağolun hocam, teşekkürler. • arkadaşlar kurum kaçla kapattı.Puanım fena olmamasına rağmen başvurmadım ama merak ettim kaçla kapattığını. • @nopainnogain cuma günü belli olacak, daha belli olmadı • İktisatta Keynes ve a. Smith karşılaştırması, mikroda matematiksel bir soru, hukukta haksız rekabet halinde gidilebilecek yollar ve zamanaşımı ile hak düşürücü süre farkı, işletme kısmında muhasebe ile bağlantılı olanlarda sınıflandırma özetleme analiz ve raporlama ile cari oran vs gibi tanımlamalar
  Sınav soruları 2017 yılı ait. • Rekabet Kurumu yazılı sınav soruları gördüğüm kadarıyla bilgi değil yorum ağırlıklı sorular. KPSS hazırlığı yapmış birinin konu tekrarı hariç yapması gereken fazlaca bir şey yok. Benim girdiğim yıllarda genellikle 5 soru sorulmuşsa 3'ünü seçip cevaplamak gibi bir yöntem vardı.

  Alan dışı sorular zor değildi, kalemi kuvvetli biri net cevap vermese de o sorudan puan alır. Ekonometri seçmeli olarak soruldu, diğer girişimde sorulmadı diye anımsıyorum. Bir de soruları Yıldırım Beyazıt hocaları hazırlıyor şeklinde duymuştum. • 14.dönem hukuk grubu soruları alıntıdır
  hukuk soruları:
  Soru 1- kolluk nedir? Kaça ayrılır? MİT'in fonksiyonel anlamda kolluk içerisinde değerlendirilmesi?
  2- gönüllü vazgeçme ve etkin pişmanlık kavramlarının farkını açıklayınız.
  3- aşağıdaki kavramları (5 tane) tanımlayınız?
  -kesintisiz suç
  -bağlı hareketli suç
  -serbest hareketli suç
  -geçişli suç

  Hatırlayamadım :(
  4- ticari şirketlere sermaye olarak neler getirilebilir. Bir sermaye şirket paylarının başka bir şirkete sermaye olarak getirilmesi mümkünmüdür? Sakıncaları nedir?
  5-X, Z'ye olan 500 tl borcuna karşılık olarak Y'den olan alacağını vermek istemektedir. x'in avukatına ne önerirsiniz? -soruyu tam hatırlayamadım belki ama alacağın temliki soruyor - :)
  6- Medeni kanunda : "Amacı hukuka veya ahlâka aykırı olan kişi ve mal toplulukları tüzel kişilik kazanamaz" falanca maddesi varken; borçlar kanununda ise bu durum madde 27- Kanunun emredici hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı veya konusu imkânsız olan sözleşmeler kesin hükümsüzdür. şeklinde ifade edilmiştir. bu tarz bir durum sizce mantıklı mı tarzı bir soruydu? Örnek vererek acıklayınız.
  7- 17 yaşındaki esnaf Y ile 19 yaşındaki tacir X, tacir X'in XY bögesinde boza satmaması için anlaşmışlar. Sözleşmede cezai şart olarak 10.000tl belirlemişlerdir. X kişisi XY bölgesinde boza satarak bu anlaşmaya aykırı hareket etmiştir. Bu durumda Y neler yapabilir?

  hukuk grubu iktisat soruları :
  1- tereyağının piyasa fiyatı arzı talebi falanı filanı vardır :) aşağıda verilen hallerde tereyağı arzı talebi piyasa denge fiyatı nasıl değişir grafik yardımıyla açıklayınız.

  margarin fiyatı artarsa
  -sütün fiyatı azalırsa
  -tüketici geliri artarsa (artarsa azalırsa'ları tam hatırlayamadım aslında ama sorunun özü bu)
  2 uzun vadede arzın fiyat esnekliğinin kısa vadede arzın fiyat esnekliğinden daha büyük olması hususunu değerlendiriniz tarzında bir soru ( jargona uygun mu ifade ettim bilmiyorum ama :) )
  3 nominal GSYH hesaplaması a ve b mallarının üretim miktarları verilmişti tabloda. Üretim (katma değer) yöntemine göre hesaplama isteniyordu.
  4 doğru reklam-yalan reklamın piyasalardaki rekabete etkisi nelerdir?
  5 rekabet ve ekonomik kalkınmanın arasındaki ilişkinin sorulduğu bir yorum sorusu? • Alıntıdır
  Geçen senenin sınavı

  Hukuk grubundan girdim. Hukuk sorularindan 6 sindan 4 unu secin dediler.

  Ölüm karinesi ve ölüm teh.icnde kayip hali nedir ve evlilige etkisi nedir?

  Hak ve fiil ehliyeti nedir? Sınırlı ehliyetler kimlerdir?

  Fikri ictima nedir?

  Yetki gasbi yetki tecavüzü fonksiyon gasbi nedir?

  Ben bu sorulari cevapladım.

  Iktisattan da 4 sorudan 2 sini istediler. Mulkiyet hakkının ekonomik kalkinmaya etkisi nedir? Ve keynesyen iktisay ve klasik iktisatçılari kkarsilastiriniz tarzi bi soru yu cevapladim. Bunlar klasil sinavdi.

  Ayrica test olarak 40 soruluk hukuk(25 soru) 15 iktisat sorusu vardi. Öğlen oturumunda ise 50 soruluk yds tarzi bi ingilizce sınavına girdik. Sinav tam olarak böyle gecti. Her alandan en az 65 almamiz lazim. Ortalama olarak da 70 i asmamız gerekiyor.  1. Dönem alıntıdır
   İktisat
   "P=25-Q/2 denklemi verilmisti, fiyat 0 ken tüketici rantı, 5 e cikinca tuketici ranti, fiyat 7 olursa toplam harcama-esneklik iliskisi, fiyat 7 olursa tüketici ranti nasil degisir?
   Rekabet denetleme kurumu, reklam uygulamarinin dürüst şekilde yapilmasi icin düzenleme getirmistir, bu durumun piyasa lehine olan gelismeleri ve yanıltıcı reklam uygulamalarının oluşturduğu sikintilar

  Bir adet hasila hesaplama sorusu goz kapali cozulcek duzeyde,

  Tufe, deflator hesaplama sorusu vardi

  Birde 2 adet farkli firmalara ait talep egrisi verilmiş, bunlara urun satan tedarikçi bir firmanin sabit MC sini vermiş, fiyat farklilasfirmasi yapabilirmi, yaparsa fiyat duzeyleri

  Diger sorular istatistik ile alakaliydi bir defa bakip gectim"

  "Eksik hatırladigim yada yanlış olanlar olabilir duzeltir heralde daha iyi hatirlayanlar

  Hukuk
  Etkin pismanlik-Gonullu vazgecme aciklayiniz farklarini yaziniz

  17 yasindaki esnaf Y 19 yasindaki tacir X ile XY bolgesinde boza satmamasi hususunda anlaşmış cezai şart olarak 10k TL deger bicmislerdir tacir X, XY bolgesinde boza sattiysa esnaf Y ne yapabilir?

  Sermaye şirketlerine sermaye olarak konabilecek degerler nelerdir? Sermaye paylarinin baska sirkete sermaye olarak konulmasi pratikte nasil sikintilar dogurabilir?

  Tmk ya göre amaci hukuka ve ahlaka aykiri olarak kurulan mal ve kisi topluluklari tuzel kisilik kazanamaz, TBK ya gore konusu kanuna ahlaka aykiri sözleşmeler kesin hükümsüzdür bu iki hukum karşılaştırıldığında TBK hükmünün geregi nedir? Olmasada olmazmi gibi bir kapiya cikan soru

  Idarede kolluk kuvvetleri ve cesitleri ile MIT in konumu gibi birşey

  X kisisi Y den alacagi 500 bini, Z ye olan borcuna karsilik Z ye devretmek istemektedir X e oneriniz neler olur?

  Yanlışlar olabilir cerceve olarak böyleydi alan sinavi" • Alıntıdır...2016 sınavından bahsedilmiş sanırım

  GENEL KADRO İÇİN GEÇEN YILIN SORULARI

  4 iktisat 3 işletme 3 hukuk sorusu sorulmuş.

  4 iktisat, 1 isletme, 1 hukuk çözme şartmış.

  Toplamda da 8 soru cevaplandırılıyormuş, sanırım işletme ve hukuk sorularından kalan 2 tanesinden birini seçme fırsatı tanımışlar.

  İktisatta verginin üretici/tüketici üzerine yansıması, enflasyonist-deflasyonist açık, ekonometri nedir amaçları nelerdir, ve bir tane de istatistik sorusu varmış.

  Rekabet Kurulu Uzman Yrd. (Genel) Sınav Soruları
  İKTİSAT

  Arz ve talep esnekliklerini göz önünde bulundurarak bir ürünün satış fiyatına konan bir verginin hangi durumda üretici hangi durumda tüketici tarafından ödeneceğini açıklayınız.

  Enflasyonist ve deflasyonist açığı şekil yardımıyla açıklayınız.

  40 kişilik bir sınıf mevcudunda 25 işletme öğrencisi 20 iktisat öğrencisi başarılı. 0,05 anlamlılık derecesinde hipotez testi yapmamız isteniyordu.

  Ekonometri nedir? Amaçları nelerdir? Ekonometrik model hazırlanırken hangi aşamalardan geçilir?
  İŞLETME

  Konumlandırma nedir? Rekabet ile ilişkisini açıklayınız.

  Yenilik nedir? Çeşitleri nelerdir?

  Ekonomik Sipariş Miktarı nedir? Şekil çizerek açıklayınız.

  HUKUK

  Teşebbüs kavramını çeşitli kanunlar nezdinde açıklayınız?

  Türk Medeni Kanununa göre hak ehliyetine sahip küçüklerin anonim şirketin yönetim kuruluna şirketi temsil ve ilzam etmek üzere seçilmesi durumunda hukuki ve cezai ehliyetlerinin nasıl olduğunu açıklayınız.

  Çalışma kavramı ile ilgili bir soru.

  İngilizce: Seviye olarak YDS'nin çok altındaydı.
 

Baskent Kariyer