Soru Bankasi

Askeri ve Siyasi Gelişmeler • 29 Aralık 2016 tarihinin sabah saatlerinde ilginç bir gelişmenin yaşandığı ortaya çıktı. Kritik öneme sahip ve stratejik noktaların korunması için üretilen Korkut Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemini taşıyan bir balıkçı teknesi Yunanistan'ın Kos adasında karaya oturdu.

  Buradan ve buradan inceleyebilirsiniz.

  STM ile ASELSAN arasında 33.9 Milyon Dolara 499 adet çok rotorlu İHA sözleşmesi imzalandı.

  Rusya'nın İsrail Büyükelçisi yediği yemekten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Dumunun iyi olduğu bilgisi geldi. kaynak: Yediot Ahronot

  ABD, seçime Rusya'nın müdahale ettiği tezini somut adımlarla pekiştiriyor. 35 tane Rus diplomatının ABD'yi terk etmesi için 72 saat süre verildi. Rusya'nın sabah saatlerine kadar karşı tedbir kararlarını alması bekleniyor. ek/ Rusya'dan ilk karşı tedbir haberi geldi. Moskova'daki Anglo Amerikan Okulu'nun kapatılmasına karar verildi. (The Anglo-American School)

  Türkiyenin üretim aşamasında olduğu Özgün Genel Maksat Helikopterin ismi belli oldu. T-625. 6- 6 ton 2-çift motorlu 5-5 palli

  Bir askeri aracımız DAEŞ'in eline geçti. Kobra olduğu tahmin edilen aracın silah sisteminin sökülmüş ve hasar aldığı (tahmin edilen) için kullanılamaz halde bir nakliye aracına zincirlenmiş olduğu görüldü. (muhtemelen TSK tarafından cephe gerisine çekiliyordu.)

  Gaziantep Valiliği Afrin'in kuzeyinde yer alan Islahiye bölgesinde operasyon nedeni ile Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

  2016 yılında Almanya'da sığınmacılara/kaldıkları evlere kaydedilen 921 saldırı gerçekleştirildi.

  Irak Başbakanı İbadi'den önemli bir açıklama geldi. İbadi Türkiye ile ilişkilerin tamamen düzeldiğini söyledi. Bu açıklamayı takiben Irak hükümetinin Astana'da ki Suriye'de barışı sağlamaya çalışan masaya katılmak istediklerini açıkladı.

  Karadeniz'de geçtiğimiz günlerde düşen Rusya'ya ait uçak önemli (bence geçikmiş) bir kararın alınmasına neden oldu. Uçağın kara kutularına ulaşılmasının ardından Tupolev-154 model uçakların uçuşunun durdurulması kararı alındı. /ek: Uçakların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri metal yorgunluğudur. Yüksek basınç altında olan uçaklar dayanıklılıklarını kaybetmeye başlarlar. Bu yüzden sık sık bakıma alınmaları gerekmektedir.

  Sahadan gelen bilgilere göre 29 Aralık 2016 tarihinde El-Bab'da şiddetli çatışmalar devam etti. Ayrıca Rakka'dan gelen DAEŞ'e ait askeri konvoya Türk F-16'ları tarafından operasyon düzenlendi. Bab çatışmalarında 18 ve konvoya düzenlenen operasyonda 11 DAEŞ üyesinin etkisiz hale getirildi. Konvoyda DAEŞ emiri Ebu Husen Tunusi'nin de etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

  NOT: HAKARET, SAYGISIZLIK, NEFRET, BASKI, DOZU KAÇAN TARTIŞMA İÇEREN İÇERİKLERE İZİN VERİLMEYECEKTİR ! • İran ve Azerbaycan arasında gerilim tırmanıyor. Akdeniz ve Ortadoğu coğrafyasından sonra Karadeniz ve Hazar Denizi çevresinde askeri hareketlilik ve siyasi gerginlikler artmaya başladı.

  Dentsu şirketinin CEO'su Tadashi Ishii, bir şirket çalışanının ağır iş yükü nedeniyle intihar etmesi sonucunda istifasını sundu.

  Rusya ABD'nin 35 diplomatın sınır dışı edilmesi kararına herhangi bir karşılık verilmeyeceğini ve ABD'ye yönelik politikalar için Trump'ın başkanlığa geçmesinin bekleneceğini duyurdu.

  Yunanistan'ın Brezilya Büyükelçisi'nin kayıp olduğu öğrenildi. Brezilya polisi ise öldürülmüş olabileceğini belirtti.

  UMTAS tank savar füzesinin T-129 ATAK helikopterine entegrasyon çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

  Obama ile yaşadığı sert polemik ile dünya gündeminde olan Filipinler Başkanı Duerte'ye karşı darbe olacağı söylentileri dünya medyasında yer buldu.

  Ukrayna ile Savunma Sanayi kaleminde ilişkiler gelişiyor. Ukrayna'ya Türk askeri ürünlerini alması için 5 yıl süre boyunca her yıl 3 milyon dolar yardım edilecek. Bu açıklama biraz garip gelebilir. Fakat Ukrayna SSCB'nin ağır sanayi merkeziydi. Bu yüzden Türkiye'nin ihtiyacı olan motoru Ukrayna'dan alacak ve gelişmesi gereken güncellenmesi gereken sanayi kalemlerinde destek olacak.

  GÜNÜN DÜNYA ÇAPINDA EN ÖNEMLİ GELİŞMESİ İSE DİZİMAG, DİZİPUB, DİZİLAB VE DİZİBOX SİTELERİNE ERİŞİM ENGELLENDİ • Türk mühendisleri tarafından üretilen ve gelecek yılların vazgeçilmez muharebe unsuru olması kesin olan SAPAN Elektro Manyetik Fırlatıcı sisteminin geliştirmeleri devam ediyor.

  Hürkuş-C Silanlandırma çalışmaları devam ediyor.

  2017 yılı içerisinde silahlı ANKA İnsansız Hava Aracının göklerde görev yapması bekleniyor.

  ATAK helikopterinin üretimi devam ediyor. 19. ATAK bugün görev yerine gönderildi.

  Deniz Karakol Uçağı projesi MELTEM-3 ' ün ilk uçuşu hatasız gerçekleştirildi.

  Almanya'da 2016 yılının en çok satan kitabı 70 yılın ardından ilk defa basılan KAVGAM oldu.

  Irak Başbakanı İbadi terör örgütü PKK'nın Irak toprakları üzerinden Türkiye'ye saldırılarda bulunmasını kabul etmeyeceğiz dedi.

  İngiltere'nin AB'den ayrılması yaklaşırken İngiltere'nin AB Büyükelçisi Sir Ivan Rogers görevinden istifa etti.

  Ülkemizde OHAL 3 ay daha uzatıldı.

  Romanya'da başbakanlığı veto edilen Müslüman Tatar Türkü Sevil Shhaideh, yeni kabinede Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı oldu.

  Fransa’da yılbaşı gecesi boyunca tam 650 aracın kundaklandığı açıklandı.

  BBC'den Senan Molony oldukça şaşırtıcı ve dikkat çekici bir açıklama yaptı. Molony ünlü Titanic gemisinin batmasına sebep olan şeyin buz dağı olmadığını söyledi. Titanic büyük bir yangın nedeni ile batmış. Bu iddia ülkemizde ses getirmeyecektir fakat iddianın üzerine gidilirse bir şeyler çıkacağından eminim.

  Suriye Haseke'de YPG karargahları kimliği belirlenemeyen hava unsurları tarafından bombalandı.

  Rus Rosneft şirketi, Almanya'da faaliyet gösteren bazı petrol şirketlerinin hisselerini alarak Almanya petrol pazarının %12'sine sahip oldu.


 

Baskent Kariyer