Soru Bankasi

AÖF 3 Ders Sınavı • Mezuniyet Sorunu Ortadan Kalkacak

  Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavlarının, bu yıldan itibaren üç derse çıkarıldığını söyledi.

  Düzenlemeye göre eğitim aldığınız bölüm ya da programlarda mezuniyet sorunu yaşayan öğrenciler 3 ders sınavına girerek mezun olabilecek.

  Prof. Dr. Gündoğan, üç ders sınavı hakkında bilgi verdi

  “Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.”

  AÖF 3 Ders Sınav Tarihleri Ne Zaman?

  Türkiye programları için üc ders sınavı 22 Temmuz 2017 taihinde cumartesi günü gerçekleştirilecek.

  Cezaevinde bulunan ve 3 ders sınavına girme hakkına sahip olan öğrenciler 22 Temmuz 2017 tarihinde cumartesi günü cezaevinde yapılacaktır.

  Yurtdışı programlarında bulunan öğrenciler için 3 ders sınavı ise 13 Ağustos 2017 tarihinde Pazar günü gerçekleştirlecektir.


 

Baskent Kariyer