Soru Bankasi

2017'de KPSS ve ÖABT değişikliği  • ÖSYM, ÖABT ve KPSS ' de değişikliğe gidileceğini açıkladı. KPSS'de Ekonometri testi yer almayacak.

    İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik soruları bulunan alan testleri Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra 2 veya 3 test uygulanırken, değerlendirirken adayların en az 1 ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacak.

    2017 yılı içerisinde ÖABT, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacak.

    MEB, ÖSYM, ÖABT kapsamı içerisinde sınav yapılmayan Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça öğretmen atamalarında, ÖSYM'nin yaptığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacak. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacak.

    KPSS120 puanının hesaplanmasında, testlerin ağırlığı genel yetenek ve genel kültür testi için 0,15; eğitim bilimleri testi için 0,20 ve YDS için (İlkbahar döneminde) 0,50 olarak belirlendi.


 

Baskent Kariyer