Soru Bankası

KPSS P-3, GK-GY Puanları ile Girilebilecek İyi Meslekler • Bildiğiniz gibi kariyer mesleklerin neredeyse tamamı, KPSS Alan puanları ile alım yapmaktadır. Ancak elinde iyi bir GK-GY bilgisi ile alınmış P3 puanı olan hatta buna ek olarak iyi bir yabancı dil bilgisi olanların yönelebileceği mesleklerden söz etmek istiyoruz.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Açıktan Personel Alımları;

  GTB hemen her sene çok sayıda taşra biriminde görevlendirmek üzere;

  -Memur
  -Tüketici Hakem Heyeti Raportörü
  -Gümrük Muhafaza Memuru
  -Muayene Memuru

  almaktadır.
  Bu mesleklerin içerisinde özellikle Muayene Memurluğu, A Grubu kadrolara yaklaşan hatta bir kısmını geçen ücretleri ile ön plana çıkmaktadır. P3 puanı ile başvurulan bu meslek ciddi bir alternatif olarak dikkate değerdir.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memurluğu

  KPSS P-1 puanı ve 50 YDS ile alım yapılan bu unvan özellikle devlet kurumu olmasının yanısıra aslen bir şirket olan bankanın gelişkin imkanları ve mali koşullarında çalışmak için çok iyi bir alternatiftir. Nezih bir çalışma ortamı ve dolgun bir ücret ile tercih edilebilir.

  Milli Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Sivil Memur Alımları

  Bu kurumlar da KPSS P-3 puanı ile başvuru kabul edip mülakat yaparak personel almaktadırlar. Uzman unvanı ile alınan personel sivil memur olarak asker kişi sıfatını haiz olarak Askeri'yenin lojman dahil sosyal imkanlarından da faydalanabilmektedirler. Bu yönden düşünülebilir bir alternatiftir.

  BOTAŞ, TPAO vb. kurumların Uzman kadroları.

  Bu bahsettiğimiz Enerji Bakanlığı kuruluşları da yine P-3 puanı ile Uzman unvanlı alımlar yapmaktadırlar. Alım ilanlarını işkur üzerinden verir ve başvuruları oradan kabul ederler. 3000 tl civarında ücret ile güzel bir çalışma alanıdır.

  BDDK Memur Kadroları.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da P-3 puanı ile Memur unvanına alım yapmaktadır. Yine güzel alternatiflerden birisidir. Bir üst kurulda memur olarak görev yapma imkanı sunmaktadır. Çalışma yeri sabit İstanbul'dur. Bu da düzen açısından avantajlı bir farktır.

  PTT Memur Alımları

  Diğer alımlara nazaran yüklü şekilde alım yapan bir kurumdur. P-3 Puanı ile başvurabilirsiniz. Tek handikabı tüm ülkede kurulu bir ağı olması ve her yerde çalışma ihtimalinizdir. Ama P-3 Puanı olanlar için çok iyi bir imkandır.

  Adalet Bakanlığı Alımları

  İnfaz Koruma Memurluğu ve İcra Katipliği mesleklerine de yine KPSS P-3 Puanı ile başvurulabilmektedir. Özellikle son dönemde yüklü alımların yapıldığı bu mesleklerde önemli bir alternatiftir.

  Tüm bu bilgiler ışığında Tercihinizi Yap!ın.


 

Başkent Kariyer