Soru Bankasi

10 Maddede Sınav Anında Yapılacaklar  1. YGS dikkat edilmesi gerekenler sınavdan bir, belki birkaç gün önce başlıyor. Son günlerde uyku düzeninizi sınava göre oturtmak ve sınav saatinde dinç bir biçimde uyanık hale gelmiş olmak sınav gününde oldukça büyük önem taşıyor. Eğer normalde o sınavın olduğu saatlerde uyumaya alışmışsanız ve biyolojik olarak bedeniniz kendini bu duruma adapte etmişse sınavda odaklanmanızda küçük veya büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.
  2. Yeme içme düzeninizi de birkaç gün önceden oturtmuş olmalısınız. Özellikle sınav sabahı doğru bir kahvaltı yapmalı ve kan şekerinizi dengelemeli, beyninizin daha iyi düşünebilmesini ve dikkatli davranmasını sağlamalısınız. Sınavda şekerinizin düşmesi veya dikkat problemleri hem sorulara odaklanmanızı zorlaştıracaktır hem de aynı zamanda strese girmenize neden olabilecektir.
  3. Sınava gireceğiniz yeri önceden görün veya sınava erkenden gidin gibi klişe cümleleri söylemek istemiyoruz fakat bunların faydasını da heyecanınızın kontrolünde yaşayabilirsiniz. Çünkü bir bilinmez karşısında yaşanılan korku ve heyecan daha fazlayken nerede olacağınızı bilmeniz, oraya nasıl gidileceğinden ve sınava vaktinde girebileceğinizden emin olmanız işleri kontrol altında tutmayı sağlayacaktır.
  4. Sınav gününde ailenizle, yoldan geçen biriyle veya sınav görevlileriyle tartışmaktan kaçının. Sınav öncesi yaşanacak böyle bir öfke sınav boyunca aklınızda dalgalanmalara neden olacağından yine odaklanmanıza zarar verecektir.
  5. Sınav öncesi süreç bitti ve şimdi sınav anındasınız. Sınava başlamadan önceki son dakikaları kendiniz için geliştirdiğiniz (ki bunu şiddetle tavsiye ediyoruz) bir heyecan kontrol yöntemi ile geçirmenizi tavsiye ederiz. Tamamen sakin bir kafayla, odaklanarak soruları çözmek size büyük kazanç sağlayacaktır.
  6. Sınava iyi olduğunuz bölümden başlamanızı öneriyoruz fakat bu bir öneri. Kendiniz için uygun olan yöntemi siz bilirsiniz fakat iyi olan bölümden başlamak (eğer gerçekten iyiyseniz diye belirtmeliyiz) hem moralinizi yükseltecektir, hem de o alanda iyi olduğunuz için muhtemelen daha hızlı yapacağınızdan süre yönetimi konusunda da size avantaj sağlayacaktır. Kalan sürenin fazlalığı sizi strese sürüklemeyecektir.
  7. Yapamadığınız soruları geçin klişesinin altında yatan nedeni size iyice izah etmek istiyoruz çünkü bu sizin için hayati önem taşıyor. Bir problemin içinde debelenip durmak aynı anda farklı bakış açısı geliştirmeye engel olur. Siz yapabileceğiniz ama yapamadığınız bir soruyla uğraşıp durursanız hem zaman kaybedersiniz hem de muhtemelen cevaba ulaşamazsınız, çünkü beyin o an sadece tek açılı bakmaya odaklanır. Bunun yerine o soruyu atlayıp beyniniz farklı sorulara odaklandıktan sonra geri dönmek muhtemelen size yapabileceğiniz o soruyu yaptıracaktır. Ama bir uyarı da soruyu atladıktan sonra aklınızı oraya odaklamamanız gerektiği üzerine. Kafanızda o soruyu takıntıya dönüştürerek devam ederseniz muhtemelen diğer sorularda da fireler verirsiniz.
  8. Emin olmadığınız soruları yapmamaya çalışın. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor gerçeği bir yana emin olmadan yapılan o soruya aklınızın takılma olasılığı yüzünden zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Ya da yapamayacağınız, bilmediğiniz bir soruyu yapacağım diye diretmeyin. Bildiğiniz şeyleri yapmaya özen gösterin.
  9. Zaman yönetimini iyi yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. YGS sadece bilgi ölçer bir sınav değil, o bilgiyi kısıtlı bir zamanda kullanabilme gücünü de ölçen bir sınav. Bu yüzden zamanı iyi değerlendirin. Bunu yapmanın yolu da yine saati takıntı etmek değil yukarıda belirtilenleri uygularken aynı zamanda süreyi belirli periyodlarla kontrol etmekten geçiyor.
  10. Sınav anında soruları çözerken aklınızdan çıkarmamanız gerektiğine inandığımız ve size öneride bulunacağımız son şey; YGS hayatınız için önemli olsa da yapamazsam biterim, yapmak zorundayım algısını sınav anında aklınızdan geçirmemeniz. Bu sadece bir sınav ve emin olun hayatınız sizin için hayati önem taşıyormuş gibi görünen böyle sınavlarla dolu. Sınav anında bu soruyu yapamazsam biterim, bir soru bile kaçırmamalıyım, sınavda yeterli puanı alamazsam öldüm ben gibi fikirlerden uzak durun. Yapabildiğiniz kadarını yapın, yapmak için çabalayın fakat kendinizi parçalamayın. Sorularla profesyonel bir ilişki kurun. Onlar çözmeniz gereken birer test sorusu ve bunu rahatlıkla yapabilirsiniz, yapamasanız da hiç mühim değil çünkü hayat başka alternatif ve fırsatlarla dolu.


 • @Agor hocamızın önerilerine bir ufak katkıda ben bulanayım: Arkadaş YGS, KPSS gibi çok fazla adayın katıldığı genel sınavlarda sınav yerinize mutlaka öncesinde gidin. Navigasyon var, bildiğimiz mahalle gibi cümlelere sığınarak gitmemezlik yapmayın. Özellikle, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sınava katılacak adayların bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Başımdan geçen bir kpss olayında. Bildiğim bir mahalle olmasına rağmen, 7:45'te araba ile yola çıkmamıza rağmen, sınav yerindeki yol çalışması nedeniyle sınava tam vaktinde yetiştim. Neredeyse geç kalıyordum ve ciddi anlamda panik yaşadım. Bu stresi yaşamamak adına bu konuya özellikle dikkat edin. • Kardeşimin yazıya tepkisi, "Abla bunu bir yerlere kaydetmelisin seneye lazım olacak." Şimdiden panik :laughing:


 

Baskent Kariyer