Soru Bankası

A Grubu Alımlarda Kadroların Doldurulmaması Sorunu • Merhaba dostlar. Bugün farklı bir konuyu ele almak istedim. Bildiğiniz gibi Vergi Müfettiş Yardımcılığı mülakat sonuçları açıklandı. 300 kişilik bir alım olacaktı. 295 kişinin katıldığı mülakat neticesinde 183 kişi başarılı 112 kişi başarısız sayıldı.

  Bu sorunu VDK özelinde ele aldık. Ülkenin bu kadar genci ders çalışıp emek verirken, ihtiyaç için kadrolar belirlenirken, her anlamda devlet menfaati söz konusu iken bir şekilde kişisel tasarruf ile kadroların boş bırakılması ciddi bir sorun olarak karşımızda durmaktadır. Bu noktada VDK ile bir dile getiriş başlatalım istedim. Bundan sonra bu her vuku bulduğunda da gündeme getirelim isterim. Nihayetinde ortada bir emek var ve ziyaı bu denli kolay olmamalı.

  VDK özelinde süreci 2013'ü de kapsayacak sekilde değerlendirdik. Buyrun yazımızı okuyun dostlar. Hatta paylaşın ve bu konuya dair bir adım olsun.

  https://www.tercihiniyap.net/haber/vergi-mufettis-yardimciligi-kadrolari-yine-bos-kaldi • Bddk da vmy den farksiz . Onu da ekleyelim buraya • Dostum sgk teftiş de doldurmadı kadroyu (65 kişiden 37'sini aldi 50 alması gerekirken ) sonra yeni ilana çıktı yine 50 kişilik. Ve yeni alımı test sınav ile yapacak. Bana söyler misin peki yeni alımdakiler daha mı nitelikli olacak da doldurmadı kurum? • Geçen sene de Rekabet ve BDDK aynısını yaptı. Zaten az alım vardı ve aynı kişiler girmekte idi. Sözlü sınavları da aynı kişiler kazanınca bizim doldurulanlar dediklerimiz de yedek yoksa boş kaldı aslında. Bilsem hiç başlamazdım KPSS'ye, çok canım sıkkın şu 2 seneye. Bekletilme, sınavın sisteminin değişmesi, daha önce imkansızmış gibi KPSS öncesine her hafta sınav konması, neredeyse 1 yıl sınav sonucu bekleyen var ki daha mülakata ve onun bekletilmesine hiç girmedim. Daha da ülkeme özelde dahi hizmet edemem zaten, geldiğimden beri çok yıprandım, yokum inşallah ah şu işim bir olsun. Hadi selametle arkadaşlar. • ........ • Katkilariniz icin tesekkurler dostlar. Bence vdk artik son suskun kalinacak sonuc olmali. Her defasinda dile getirilmeli bu durum.

  Sizlerin emegi zamani hayalleri mevzu bahis. Bu sekilde hem zamaninizi hem emeginizi hem de hayallerinizi calmalarina ben susamadim. Sizler de susmayin. Olacak is degil. • @paretowilfredo Hocam 2015'te aynısını yaptı VDK o dönem sınava girip kazanan sayısı tam hatırlamıyorum ama 320 civarıydı. Alım yapılması planlanan kadro sayısıda 300'du. Ancak gel görki mülakata 308 kişi girmesine rağmen kuruma alınan kişi sayısı 221'di. Bende o alınmayanlar içerisindeydim. Bence bu VDK'nın yaptığı bir strateji. 2013 senesinde 4000-5000 müfettiş aldılar hemde test usulu sınavla aldılar. Yoldan geçeni müfettiş yaptılar. Şimdi klasik sınavı geçen insanları hunharca eliyorlar. Ben burada şu öneriyi sunuyorum: alımı planlanan kadro sayısı kadar kişi alınsın artı yedek sistemi de getirilsin. Örnek vermek gerekirse 300 kişilik alıma çıktılarsa 300 kişilik atama yapılsın artı 30 kişilikde yedek liste oluşturulsun. Maliye bakanlığının MUY 'da bu sistem mevcut. Sonuçta Maliye Uzman Yardımcılığı da önemli ve prestijli bir meslek ve orada açılan kadro sayısı kadar kişi mesleğe kabul ediliyor. Eğer feragat eden olursa da yedeklerden atama yapılıyor. • @paca08 Dostum bu strateji malesef cok insanin hayal kirikligina sebep oluyor. Malesef devlette boyle bir yaklasim kabul edilebilir degil. Herkesin umut vaad ederek sonra farkli hareket etme lüksü olabilir ancak Devlet'i temsilen bunu yapmanin sosyal maliyetleri söz konusudur. Bu yanlistam kurumlarin dönmesi gerek en kisa surede. O nedenle dile getirmek gerekli. • @paretowilfredo Hocam tamamen imaj düzeltme çabası olarak görüyorum. VDK dediğim gibi zamanında yoldan geçeni gel müfettiş alıyoruz deyip aldı. B grubundan 80 puan alanlar dahi o yıl sınava girdi. Belkide bazıları müfettiş bile oldu. Şimdi napıyorlar peki klasik sınavı geçen insanları almıyorlar. Ben bir çok klasik sınava girdim (BDDK hariç) ama hiçbiri VDK'nın yaptığı klasik sınav kadar zor değildi. Açıkçası yaptıkları hakka girmekten başka bir şey değil. Kazanamayanlar şu anda çok üzülüyor biliyorum. İleride başka kuruma geçerlerse çokta birşey kaybetmediklerini görecekler. • @paretowilfredo
  İki tane farklı dilekçe yolladım iadeli taahhütlü VDK'ya, BİMER, CİMER'e de yazdım. Twitter'dan başkana da yazdım.
  susmayıp başka ne yapılabilir? Yaptıklarımı da kendi içim rahat etsin diye yaptım bir şey çıkacağından ya da ümidim olduğundan değil.
  35 dk mülakatta her şeyi cevaplayıp verdikleri mülakat puanı 30 küsür olunca insanın aklına her türlü oyun geliyor. Hak yemenin zirvesini yaptılar resmen. Bu düzen değişmedikçe sınava girmenin de mantığı yok. Sonuç belli. • 2016 alımında 400 kişilik alım için mülakata yalnızca 320 kişi girmişti. O dönemde de 320 kişiden azımsanmayacak bir kesim elenmiş, kadro yine boş kalmıştı. Elenenlerden biri de bendim. Eleme sebeplerinin de başarıyla hiçbir alakası yoktu. O kadar zorlu aşama geçip de son aşamada göstermelik bir puanla elendiğim için o sınav içimde ukdedir. • bence birde soyle bi durum var mukerrer atama.. yani adam sgk teftiside guyuda vmyi yide kazaniyor hatta yuksek ihtimal sgk denetmenliginide kazanack. ve bu kadrolardan 3u bos kalack. tamam ben guy olan adam mufettis olmasin demiyorm ama en azindan 1ini olsun.. kurumlar koordine olabilir cok zor olmamali bu boylece vmyden elenip uzulen arkadaslarin birkacida olsa mutlu olur ve sonraki alimda hic degilse bikac kisinin daha basvuru imkani olur.sistem bi hayli sacma. bizde bu kisir dongunun icinde bosa kurek cekiyoruz. • @goodwill bence de o kişi asilden kazandırsınlar VMY ve Teftiş'i uygunsa ama aynı kişi sayısı yedek listesi de yayınlansın. O da hangisini isterse gider. Diğer kadro diğerine kalır. Bunu da sizin söylediğiniz gibi söylememe nedenim bu ara süreç bir acayip uzun. Ben VMY bekleyim dese belki hiç gelmeyecek bir ilan için 1 yılı gidecek. Eskiden olsa aynen size katılırdım.

  Herkes 5-6 kurum belirleyebilse ve bir takvim içinde ilerlese alımlar hem kurumlar ilk 5 tercih arasında acaba bizde çalışacak mı demekle uğraşmaz hem de herkes istemediği ilanlara hiç yokmuş gibi davranır. Gerçi 1-2 acayip garip şeylerden tatmin olan "her ilana başvuran değişikler" grubu çıkacaktır belki ama süreç çok bu kadar mantıksız değildi eskiden mesela. • @paretowilfredo yazdıklarına katılmamak elde değil.Ön görüsme aslında cok iyi bir uygulama.Benim listeden gördügum kadarıyla en az 10 kisi gelir uzman yardımcısı ve sgk denetmen yardımcısı.Ve bu iki alımda daha nerdeyse yeni sonuclandi.Yani atandiklari kurumda daha 2 maas bile almadan baska kurum icin hazirliklara baslayacaklar.Elenenlerden tek sansi vdk olan taniyorum.Spesifik olarak az gözüksede elen 112 kisiden epey vardir.Hem guy ve sgk kadrolari yaniyo hemde issizlik azalmiyo.Soylede bir sıkinti var Vdknin bir sonraki alimini kestirmek cok zor su surecte. • Vdk aslinda göze carpiyo direk ama.Paylasimda adaylar neden elendıgini bilmiyo yazılmis.Bu durumda bnce önemli.Guyda adaylar niye eleniyo.90 puan alan kisi artik bni guy yapmazlar diye umutsuz. • Yanlışıkla 10.promosyon sayfasında paylaşmışım, burasıydı yeri. Orda o paylaşımı silemedim @paretowilfredo silersen çok sevinirim arkadaşları rahatsız etmek istemem.

  Diğer yandan
  Bu kadroların doldurulmaması ile ilgili olarak mahfi eğilmez bir twiti retweetlemiş. Twit altında destek vermek isteyenler için linki:

  https://twitter.com/fatmazehrakanar/status/962374769902530561 • @paretowilfredo Admin dguy için yazmış olduğunuz makalede geçmiş yıllarda p35 ten en az 80 puan alanlar başvuru yapmış ve eğer ki bu şart p48 içinde geçerli olursa olası 1000 kişilik dguy ilanı için en fazla 5000 kişi başvurmaya hak kazanıyor Sınav başvuru şartları 10 katı ibaresi içerse bile ama guy sistemi gibi olursa herhangi bir sıkıntı kalmaz • @boratay92 dguy da tek il olduğu için sadece katları sınava çağrılır. Dediğiniz gibi guy gibi olmasına imkan yok.


 

Başkent Kariyer

TercihiniYap.net ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.