Soru Bankasi

İdari Hakimlik Sınavı Kaynak Listesi, Çalışma Yöntemi. • Merhaba arkadaşlar. Bahar aylarında olmasını beklediğimiz İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ konusunda birşeyler paylaşmak istiyorum. Bu post altında sınavla ilgili bilgilendirmeleri de yapacağız.
  Arkadaşlar İdari Yargı Hakimliği sınavına Hukuk Fakültesi ve İ.İ.B.F/SBF mezunları başvurabilmektedir. Hukuk mezunları için bir kota olmamakla birlikte, İİBF/SBF mezunları için %20'lik bir kota uygulanmaktadır. Yani 100 kişilik bir Hakim alımında AZAMİ 20 İİBF/SBF mezunu hakim olabilmektedir. Bu kota sınav aşamasında uygulanmamaktadır. Yani 3 katı mülakat sayısı olan ilk 300'ün tamamı İİBF/SBF'lilerden oluşabilir. Ancak kota yine aynı şekilde uygulanacaktır. 🙂 Saçma bir durum olsa dahi böyledir.

  İİBF için Kota uygulaması kaldırıldı, ilgili haber için;

  https://www.tercihiniyap.net/haber/idari-yargi-hakimligi-aliminda-degisiklik-artik-iibf-mezunlari-giremeyecek-mi

  Sınav için KPSS şartı YOKTUR! Sınav şartlarındaki Yeteri kadar Hukuk dersi alma kısmına takılmayın Ekonometri bölümünden Hakim arkadaşım var 🙂
  Bu aralar şöyle bir konuda söz konusu ama neyse ki Meclisin bundan önce konuşacağı konular var; sadece HUKUK fakültesi mezunlarının sınava girebilmesi konusu. Bunu şu yolla da yapabilirler sadece Avukatlardan alım yaparak önümüzü tıkayabilirler ancak şimdilik böyle bir duyumumuz yok. Tam tersine bakanlık özellikle Avukatlıktan gelenlerin şımarıklığından memnuniyetsiz. O yüzden ufukta böyle bir uygulama görünmüyor.

  Sınav konuları şu şekildedir.
  Anayasa Hukuku(7)
  İdare Hukuku(7)
  İYUK(7)
  Ceza Hukuku(7)(Genel:İlk 75 md.)
  Medeni Hukuk(7)
  Medeni Usûl Hukuku(7)
  Borçlar Hukuku(7)(Genel: İlk 206 md.)
  Vergi Usul Hukuku(7)
  Vergi Hukuku(7)
  İktisat-Maliye(7)
  Genel Kültür(Tarih-Vatandaşlık)
  Genel Yetenek(Türkçe-Matematik)(Sayısal Sözel Mantık YOK!)(TOPLAM 30)

  Arkadaşlar sınav zor bir sınav. Emek isteyen bir sınav ama emin olun şansımız var. Son sınavlarda derecede çok sayıda İİBF'li oldu. Arkadaşlarımız da oldu bunların içinde. Mesleğe girenler de oldu. Mülakatlar malumunuz 🙂

  Sınav için tavsiyelerim şöyle;

  İyi bir hukuk altyapısı için iyi kaynaklardan çalışmanızı öneririm. Kendi kaynaklarımı paylaşacağım sizlerle bu kaynaklarla 30 Mayıs sınavını virgüllerle kaçırdım ilk hazırlanışımda.

  Kaynak tavsiyesi;

  Konu Anlatımı;

  Anayasa Hukuku - Zehra Odyakmaz, Ümit Kaymak
  İdare Hukuku - Zehre Odyakmaz, Ümit Kaymak
  İdari Yargı Hukuku - Zehre Odyakmaz, Ümit Kaymak
  Ceza Hukuku - Kanun veya İsmail Ercan
  Borçlar Hukuku - Tan Tahsin Zapata
  Medeni Hukuk - Tan Tahsin Zapata
  Vergi Hukuku - Sertkan Erdurmaz
  Türk Vergi Sistemi - Nurettin Bilici veya güncel olan bir Not olabilir.
  Medeni Usûl Hukuku - Mehmet Kodakoğlu
  İktisat - KPSS için kullandığınız kaynaklar olabilir.
  Maliye - İsmail Engin

  Genel Kültür - Genel Yetenek

  KPSS için kullandığınız kaynaklar kullanılabilir. En önemli alan olan Tarih için benim önerim Tarihin Pusulası.


  Soru Bankaları;

  Hakimim güncellenirse kısa sürede kullanılabilir.
  Justice - Güncelleme Eki ile beraber.

  Çıkmış soru içinse; Konsensus veya Tensip güncel olduğu takdirde kullanılabilir.

  Genel Kültür - Genel Yetenek için KPSS soru kaynaklarınızın yanı sıra kesinlikle Kaldıraç da çözülmeli.

  Vergi Hukuku ve TVS için Matrah Soru Bankası çözülmeli.


  İndirilebilecek Kanunlar;

  Merhaba dostlar, özelden de soran arkadaşlar oldu indirdiğim ve kitaplaştırdığım kanunların listesini bırakayım şuraya, faydalanmak isteyen dostlar için;

  T.C. Anayasası
  TBMM İçtüzüğü
  2575 Sayılı Danıştay Kanunu
  2576 Sayılı BİM, İdare Mahkemeleri ve Vergi. Mahk. Kur. ve Gör Hk. Kanun
  2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu
  2247 Sayılı Uyuşmazlık Mahk. Kuruluş ve İşleyişi Hk. Kanun
  5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu (Sadece ilk 75 madde)

  4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu
  6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu (Sadece ilk 206 madde)
  6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu
  -Dileyen Medeni Usul Hukuku için;
  2797 Sayılı Yargıtay Kanunu,
  5235 Sayılı İlk Derece Mahk. ile BAM Kur., Görev ve Yetki. Hk. Kanun. 'larını da ekleyebilir. Bende zaten var olduğu için ve okunması biraz daha ikincil planda olduğu için kitaplarıma eklemedim.

  213 Sayılı Vergi Usul Kanunu
  Ayrica her hukuk alaninin kanunlari da okunmali. Ozellikle medeni kanun, hukuk muhakemeleri kanunu iyuk, vuk cok kritik onemde. Ek olarak, medeni hukuk icin, Kat Mulkiyeti Kanunu, Ceza Hukuku icin Kabahatler Kanunu, Anayasa icin TBMM Ictuzugu de okunmali. Gecmis sinavlarda bu kanunlardan da cok sayida soru geldi.
  Kitapların alternatifleri ya da ekstraları olabilir. Tartışabiliriz tüm bunları. Ancak benim çok uzun araştırmalar neticesinde ideal kaynak listem budur.
  Arkadaşlar emek isteyen zor bir süreç ancak neticesinde elde edecekleriniz:

  2 Yılda bir terfi, 65 yaşına kadar azlolunamama, emekliye sevk edilememe, Mahkeme olmasa dahi maaşınızdan mahrum bırakılamama vs. Anayasal güvenceler.

  18 Aylık staj boyunca yaklaşık 4700 TL, Mesleğe başlayınca yaklaşık 7650 TL maaş.

  5 sene sonra AYM'de Raportör olma, 1.sınıfa ayrıldıktan sonra Yüksek Yargı'da görev alma imkanı.

  Adalet Bakanlığında Hakimlik Özlük hakları ile idari görevler alma imkanı(Müfettişlikten, Müsteşarlığa kadar. )

  Trafikte, yolda polise kimlik göstermeme cabası :))

  Hepinize başarılar arkadaşlar. • Sayın pareto başlayınca maaş 5600 küsürleri görüyormuş benden demesi 😉 • Kardeşim yazı Temmuz zammından önceydi 😄 Ocakta 6000 olur 🙂 • Hakimlik ile kpss kaynak listen ile örtüşüyor hocam. Bu hukuk kitapları kpss için yahut diğer kurum sınavları için ağır değil mi. Gerçi son kpss hukuğunu düşününce böyle bir çalışma gerekliliği doğuyor gibi • @adsız kendi teshisinizi kendiniz tamamlamissiniz zaten. Aynen oyle son kpss hukugunda gorduk ki siradan kaynaklarla yolda kaliniyor. O yuzden hukuk mantigini ogrenmek icin ogretici kitaplar sart. • Hocam kaynaklar gerçekten ancak yeteck düzeyde ve bütün bilgiler önünüzde olmalı tablo vs içeren kaynaklardan ezber yapmak gerek .sınavlar artık tamamıyla bilgi ezberine dönmüş vaziyette. • Bir yandan işe gidip bir yandan idariye yardıran var mı benim gibi? • Ben hem bir işte çalışıyorum hem de sınava hazırlanıyorum. Sınava hazırlığım henüz "yardırma" mertebesinde değilim. Bahar ve yaz döneminde anayasa, vergi-tvs ve borçlar bakmıştım. Bu başlığa yazan arkadaşlara ve uzunca bir kaynak listesi hazırlayan pareto kardeşe sorayım:
  Hem çalışan hem sınava hazırlananlar için dersane ders notları (monopol) + hakimim soru bankası+dönüşüm çıkmış sorular üçlüsü iş görür mü ? Yukarıdaki kaynakların çoğu var bende ancak ciddi zaman gerekiyor her bir kaynağı çalışmak için. Hadi bakalım, gelsin yorumlar. • @mauro-camoranesi hocam yetebilir bence kanunlara destekle • Hakimim soru bankasi Külliyat soru bankasi seti ve kpss kaynağım konsensus soru kitaplarım olacak.Iyuk anayasa tck medeni usul ise direk asillarindan çalışacağım.Kanunname ve borçlar ve medeniyi fulleten notlar ise destek konu anlatımı olacak.Iktisat maliye ve gk gy kpss kaynaklarindan aynen devam edeceğim.Evet zor bir sınav olacak ama alım yüksek ilk 600 e girmek gerekecek.Bu kaynaklar sizce de bunun için yeter mi daha 3 aya yakın zaman var. • @paretowilfredo hocam sana sorayım bu sınavda mülakat aşamasina kalabilmek için gkgy ve alandan kaçar net yapmak lazim az çok bi tahminde bulunabilir misin? • @Rawls İlk 600 mü bizden 40 kişi alacak ,,, 160 a girmek lazim. • @ismail yok kardeşim 600 kişiye girme konusunda bizim için sınırlama yok.Sınırlama mesleğe alimda gerceklesecej • @paretowilfredo görmedi galiba , diğer arkadaşlardan bilgi sahibi olan var mi • @Berhava hocam 29 gk gy ve 55 alan yaptım 30 mayıs sımavında 82 küsür geldi kapanış 83,2 olması lazım • @aliveli İdari Hakimlik Sınavı Kaynak Listesi, Çalışma Yöntemi. içinde söyledi:

  @Berhava hocam 29 gk gy ve 55 alan yaptım 30 mayıs sımavında 82 küsür geldi kapanış 83,2 olması lazım

  Hocam 70 e 30 dağılımında mi bu netlerle gelmedi • @Berhava aynn • @aliveli anladım hocam saol • @Berhava hocam alan netleri etkili mesela 25 e 58 yapan arkadaşım 87 puan aldı çalışmanı alana yoğunlaştır. • @aliveli Anladım hocam o ara takvim karışık olmasa belki bir umut olurdu ama zor netler harbidenBaskent Kariyer