Soru Bankası

Tıp Bölümü ( Tanıtımı, Hakkında Bilgi, Nedir? ) • BÖLÜM NEDEN VAR, BÖLÜMÜN AMACI NEDİR?

  En yaygın biçimde doktor yetiştirmek için var olan tıp fakülteleri insan sağlığı ile ilgili her alanda çalışma yapmak için kurulmuş fakültelerdir. Tıp bölümü insanların hastalıklarını gidermek, bu hastalıklara kalıcı çözümler üretmek, kabaca insanların sağlıklı bir biçimde hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla doktor yetiştirmek ve bu alanlarda incelemeler, araştırmalar yapmak amacıyla faaliyet gösteren programlardır.

  TIP BÖLÜMÜ DERSLERİ, OKUTULAN DERSLER

  Tıp bölümü neredeyse tüm lisans programlarından farklı bir eğitim sunmaktadır. Tıp fakültesi temelde 6 yıllık bir eğitim vermektedir. Bu 6 yıl okullarda genel olarak şu biçimde sıralanmaktadır. İlk iki veya üç yıl klinik öncesi dönem; bu dönemde okutulan dersler ağırlıklı olarak işin temelini oluşturan teorik temelli derslerdir. Bunlar ağırlıklı olarak anatomi ve alt dallarını, biyoloji ve alt dallarını, fizik, kimya ve bunların alt dallarını içeren derslerdir. Sonraki yine iki veya üç yıllık dönem klinik dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu alandaki ders içerikleri de ağırlıklı olarak pratiğe, laboratuvar ortamı ve klinik ortamında uygulamalı eğitime dayanmaktadır. Bu klinik eğitimi tıp alanının alt dallarında verilmektedir. Bir nevi öğrenilen teorik bilginin pratikte uygulanması ile ilgili olarak temel tıp alanında derslerden oluşuyor denebilir. Son sene ise intörnlük dönemi olarak adlandırılan ve bir önceki yıllarda staj biçiminde alınan eğitimin daha detaylı bir biçimde uygulanmasını öngörme amacıyla eğitim görülen dönemdir. 6 yıllık bu eğitim tamamlandığında yüksek lisansa denk diploma sahibi olunmaktadır.

  TIP BÖLÜMÜ OKUYACAK BİREY İÇİN GEREKEN NİTELİKLER

  Tıp fakültelerinde okuyacak bireylerin standartların üzerinde bir çalışma disiplinine sahip olması gerektiği oldukça aşikar. Bununla beraber tıp eğitimi alacak bireyler özverili çalışmanın yanında yaptığı mesleğin insan hayatı ile ilişkisi düşünülürse insanlara değer veren, insanlar için mücadele eden bireyler olmalıdır. İleride yöneleceğiniz alana göre değişiklik gösterecek olsa da tıp eğitimi alacak ve bu alanda çalışacak bireyler soğukkanlı, pratik karar verme yetisine sahip olabilen, analitik düşünebilen, sayısal donanımı güçlü ve sayısal alanda temeli olan, yorucu eğitimi olan tıp bölümünün ve mesleğinin ağır şartlarına dayanıklılık gösteren kişiler olmalıdır. Ayrıca operasyona dayalı alanlarda uzmanlaşacak kişilerin konsantrasyonunun, el-göz koordinasyonunun ve el becerilerinin sağlam olması gerektiğini de söyleyebiliriz.

  TIP BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ İMKANLARI

  Tıp bölümünün çalışma sahası sağlık bilimleri alanıdır ve bölümü bitiren bireyler hekim unvanını almaktadırlar. Tabi ki eğitimi tamamladıktan sonra pratisyen hekim olarak görev yapmaya başlayabilecek olsa da devam eden süreçte çalışma alanı belirlemek adına farklı alanlarda bulunmaktadır. Bunlar yine sağlık bilimine bağlı ve temelinde doktorluk-hekimlik unvanı bulunsa da kariyer yapma biçimleri farklıdır. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı-Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile uzmanlığa hak kazanarak belirtilen asistanlık döneminden sonra uzman doktor olarak görev yapabilirsiniz. Bu süreçleri tamamlamanız halinde özel hastanelerde çalışabilir ve kendi muayenehanenizi açabilirsiniz. Tıbbi araştırma alanına da yönelmeniz mümkün. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da tercihlerden birisi olabilir.

  TIP BÖLÜMÜ PUAN TÜRÜ (LYS) VE YÜZDESİ

  Tıp bölümüne MF-3 puan türüyle yerleştirme yapılmaktadır. MF-3 puan türünü de % 11 Türkçe, % 7 Sosyal bilimler, % 11 Temel Matematik, % 11 Fen Bilimleri olmak üzere % 40’ını YGS ; kalan % 60’lık kısmı da LYS-1 ve LYS-2 oluşturmaktadır. LYS’lerin yüzdesi de % 13 Matematik, % 5 Geometri, % 13 Fizik, % 14 Kimya ve % 15 Biyoloji’den oluşmaktadır.

  TERCİHİNİ YAP EKİBİNİN YORUMU

  Biz Tercihini Yap ekibi olarak sınava giren her adayın kendisi için en doğru bölümü seçmesini istiyoruz ve bu yüzden de bu bölüm tanıtımlarını hazırlıyoruz. Tıp bölümü gibi bu kadar önemli ve tercih edilmesi için birçok neden bulunan bu alanı tercih edecek adaylara sunabileceğimiz öneriler ise şöyle sıralanabilir.

  TIP FAKÜLTESİ TERCİH ETMEK

  Tıp fakültesinde okumanın ve yapacağınız işin önemini belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık yirmi yıl öncelerine kadar bölüm tercihleri sınavdan önce yapılmaktaydı. Bu daha sağlıklı bir tercih biçimiydi diyemeyiz fakat daha az puan almayı beklerken daha fazla aldım o zaman meslek garantisi olduğu için tıp tercih edeyim gibi bir anlayışı bir parça da olsa engelleme olasılığı vardı. Bugün insanlar başka bir bölümü tercih etmeyi düşünürken ya daha yüksek puan aldıklarından ya da ailelerinin baskı ve isteklerinden dolayı tıp fakültesi tercih edebiliyorlar. Tıp bu tarz durumlar içinde tercih edilmemeli, gerçekten bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız bu bölümü tercih etmenizde yarar var.

  TIP FAKÜLTESİNİ NEDEN OKUMAK İSTEDİĞİNİZİ SORGULAYIN

  Doktor olmak birçok çocuğun küçüklük hayalidir. Bu hayal farklı nedenlerle gelişebilir. Görece yetişkin olup tıp bölümünü tercih etmek isteyen adayın bunu neden istediğini sorgulaması ve gerçekten okumayı istediğinden emin olması bizim en büyük temennimiz. Bazı bölümler için dile getirdiğimiz bu bölüm bireysel çıkar elde etmek için okunmaz anlayışı tıp için tamamen geçerli. Tıp insan hayatını doğrudan ilgilendiren bir alan. Doktorluk oldukça değerli bir meslek fakat hakkını yerine getirerek yapmak koşuluyla. Tıp okuyacaksanız kendinize insanlar için ne yapabilirim sorusunu sürekli sormayı alışkanlık haline getirmenizi öneririz. Tıp iş garantisi var, cerrah olursam zengin olurum, insanlar bana saygı duyar, tıp ülkede önem gören bir bölüm mühendis veya arkeolog olmak istiyordum ama puanım yetiyor bu yüzden tıp okuyayım anlayışları ile okunmamalı. İnsanlara sağlığını kazandırmak veya onları hayatta tutmak gibi bir misyonu olan mesleğin eğitimini bu niyetlerle almamalısınız. Eğer siz önceliğinizi değerli ve kutsal olanlar üzerine kurar ve bunun için gerçekten sıkı bir biçimde çalışırsanız diğer beklentileriniz kendiliğinden gerçekleşir.

  TIP BÖLÜMÜ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

  Bir bölümün avantajı ne yazık ki meslek sahibi olmakla eşdeğer tutulduğu için tıp okuduğunuzda işsiz kalma olasılığınız; ülkemizdeki sağlık elemanına duyulan ihtiyaç göz önünde bulundurulursa neredeyse sıfır. Tek amacınız olmaması gerektiğini vurgulasak da maddi yönden ve saygı görme noktasında manevi açılardan tatmin edici olacağını da vurgulamamız gerekir. Eğer severek ve isteyerek okunursa oldukça ilgi çekici, değerli olması ve geniş bir inceleme alanının bulunması da avantaj diyebiliriz.
  Bölümün dezavantajlarından en önemlisi hem kazanmanın hem okumanın aşırı çaba gerektirmesi ve Türkiye’de eğitimi alınan neredeyse her lisans programından zor olması. Bölümü daha okurken yorucu bir tempo sizi bekliyor ve uzun yıllar boyunca aynı yorucu tempo hayatınızın bir parçası olarak hayatınızın içinde duracaktır. Diğer bir dezavantaj eğer daha iyi bir kariyer yapmayı istiyorsanız oldukça ağır bir dil sınavının ve TUS’un sizi bekliyor olduğu gerçeği. Bununla beraber aynı noktadaki dezavantaj ülkede sağlık alanında yaşanabilecek ekonomik sıkıntıların yansıması olarak uzman olmanın oldukça zor olması. Pratisyen olarak kalırsanız da zorunlu hizmetin varlığı yüke dönüşebilir. Başka bir yandan meslek hayatınızda karşılaşabileceğiniz hastaların zaman zaman anlayışsız davranabilecek olması bir dezavantaj olarak karşınıza çıkabilir. Komşuların ve akrabaların şuramda bir ağrı var neden olabilir, hadi doktor ol da bizi tedavi et gibi cümleleri de küçük de olsa bu bölümün rahatsız edici yanlarından biri diyebiliriz.

  TIP BÖLÜMÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  Yukarıda belirtilenler dışında bu bölümü tercih ederken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri pratik alanının daha geniş ve altyapısının daha iyi olduğunu düşündüğünüz üniversiteleri tercih etmeye çalışmak olabilir. Tercih ederken okullardaki Profesörleri de incelemeye çalışın. Tıp bölümünde kimden öğreti aldığınız önemli bir konu. Bölümü İngilizce okumak size bir puan kazandırabilir ama illa İngilizce olsun diye de bir öneride sunmuyoruz. Sonuçta tıp bölümü kendi lügatına sahip. İngilizce gireceğiniz dil sınavında pratik sahibi olduğunuz için bir avantaja dönüşebilir. Bu bölümü tercih etmeden önce bölümden mezun olmuş insanlarla görüşmeye çalışıp onlardan fikirler alarak hem okuma anlamında hem de meslek edindikten sonraki süreçte kendiniz için uygun olup olmadığından emin olmaya çalışın. Bunlarla beraber imkanınız varsa tıp bölümlerinin derslerine giderek bunun size keyif verip vermediğini anlayabilirsiniz. Sadece puanınız yetiyor diye bu bölümü tercih etmemenizi öneririz.

  TIP FAKÜLTESİ OKURKEN YAPILMASI GEREKENLER VE YÖNELEBİLECEĞİNİZ ALANLAR

  Tıp okurken yapacağınız en önemli şey tabi ki sürekli çalışma motivasyonunuzu yüksek tutmak. Yatarak okuyamayacağınız veya bir şekilde bunu başarsanız da yeterli donanımı kazanamayacağınız bir bölüm olduğunu dikkate alın. Tıp fakülteleri doktor yetiştirmek gibi önemli bir görev gördüklerinin farkında olabildikleri için eğitim biçimlerini buna göre belirlemiş durumda bu yüzden sizin kendinizi geliştirmek için yapmanız gereken temel şey sıkı bir ders takipçisi olmanız ve okulda size verilen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalışmanız. Bunlarla beraber dilinizi geliştirmek için çabalamalı ve TUS’ta sizi nelerin beklediğini bilerek bilinçli ve sistemli bir eğitim hayatı geçirmelisiniz. Yönelmeyi düşünebileceğiniz alanı netleştirmek için tabi ki bilgi sahibi olmalısınız fakat kendinizi geliştirmek için sürekli çabalayarak uzmanlık konusunda hangi alana yöneleceğinize erken dönemde karar vermeniz halinde o alana daha fazla odaklanabilirsiniz. Bir yandan da insani duygularınızı sürdürebilmek adına sosyal faaliyetlerin içinde olmaya da özen gösterin. Eğer sistemli ve düzenli bir eğitim hayatı geçirirseniz bunu yapmaya fırsatınız olacaktır.

  AKLINIZDA BULUNSUN

  Tıp fakültesini kesinlikle okumak istediğinizden emin olun ve ayrıca hatırlayın üniversite herkesin okumak zorunda olduğu bir şey değil. Tıp okumak oldukça zorlayıcı ve bu zorluğu gerçekten değecek bir şeyler için göze almalısınız. Hem eğitim hayatındaki hem de meslek hayatındaki yoğun çalışma temposu sizi makineleştirmeye müsait olsa da siz insani duygularınızı sürekli taşımak için mücadele edin ve meslek hayatınızda anlayışlı, hoşgörülü ve insanlara yardım eden biri olmaya çabalayın. Unutmayın ki işiniz insanlara faydalı olmak. Her şey hak ettiğiniz gibi olsun.


 

Başkent Kariyer