Baskent Kariyer Ales Baskent Kariyer KPSS B

Hakim yardımcılığı sistemi geliyor • Hakim yardımcılığı sistemi geliyor

  Adalet Bakanı Gül, hakimliğe geçişte yeni bir sisteme geçileceğini belirterek, "Hakim yardımcılığı müessesesi üzerinde çalışıyoruz. Bu sistemde mesleğe geçiş öncesinde bir kademe oluşturmayı öngörüyoruz" dedi.

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Hakim yardımcılığı müessesesi üzerinde çalışıyoruz. Ayrıntıları üzerinde halen arayış ve tartışmalarımızın sürdüğü bu sistemde mesleğe geçiş öncesinde bir kademe oluşturmayı öngörüyoruz." dedi.

  Gül, Hakim ve Savcı Eğitim Merkezi'nde yeni eğitim dönemi dolayısıyla düzenlenen programda, hakim ve savcı adaylarının merkezde mesleki eğitimler aldığını anımsattı.

  "Hakim yardımcılığı müessesi üzerinde çalışıyoruz"

  Hakim ve savcı adaylığıyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarına değinen Gül, bu konuda yeni bir reformu hayata geçirmeyi hedeflediklerine işaret etti. Abdulhamit Gül, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

  "Hakim yardımcılığı müessesesi üzerinde çalışıyoruz. Ayrıntıları üzerinde halen arayış ve tartışmalarımızın sürdüğü bu sistemde mesleğe geçiş öncesinde bir kademe oluşturmayı öngörüyoruz. Böylece yargı mensuplarının kürsüde yerlerini almadan önce belirli bir süre adalet hizmetleri içine girerek tecrübe edinmesini amaçlıyoruz."

  Kaynak: AA

 • 1 yıllık stajyerlik sürecinin 3 yıllık yardımcılık sürecine dönüşmesi. Umarım birkaç yıl daha sürer bu tartışmalar.


 • Sayıştay Denetçileri Banned

  @vamos Bence olması gereken bir şeydir. Ondan sonra tecrübesiz hakimler çıkıp yanlış kararlar veriyor. Hatta bazıları oldukça gülünç de olabiliyor. Mesela bir kişiye 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası veren hakim var. Yani karardan ne anlayabiliyoruz 2 yıl da yatabilirsin 5 yıla kadar da sürebilir :)) • @paca08 Evet ben de duymuştum öyle bir şey 🙂 Apar topar hakim yapılan arkadaşlar var, karar yazımıyla ilgili sorunlar meslek içi eğitim seminerleriyle düzeltilmeye çalışılıyor. Deneyim ve tecrübe kazandırma adına ben de destekliyorum yardımcılık müessesesini fakat biz mesleğe kabul edildikten sonra gelmesini ümit ediyorum 🙂 • Bir dönem eğitim süresi uzayan bir arkadaşım olmuştu hakimlik stajında ve ankara gibi bir yerde staj yapmanın çok da faydası olmadığını söyledi cunku mevcut hakimler çok fazla is yükü altında gelen hakim adaylarıyla ilgilenemiyolar sonuç itibariyle o uzun dönemde doğru duzgun bir katkı olmadan stajını tamamlamisti..bu hakim yardımcılığını da deneyecekler aynı sonucu görecekler bırakacaklar zaten bu ülke eğitim sistemi sınav sistemi vs acısından bir deneme ülkesi hep deniyoruz sonuç olumsuz vazgeçiyoruz baska bir şey deniyoruz .. • @paca08 bu hafif kalır taslak kanuna göre karar veren hakimden tutta toplama çıkarmayı yanlış yapıp kararı bozulan hakim var. Hele bir de idari hakimlerde karar gerekçeleri var ki evlere şenlik. Hukuki olmayan ne varsa kararda geçiyor tam çorba 😂


 • Sayıştay Denetçileri Banned

  @vamos Hocam zaten bu sistem başladı, başlayacak derken siz mesleğe başlarsınız.


 • Sayıştay Denetçileri Banned

  @aliveli İşte tüm bu sebeplerden ötürü hakim yardımcılığı müessesi gelmesi gerekir. Uzman yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi hakim yardımcılığı da olursa mesleki itibar artacaktır.


Log in to reply