Soru Bankasi

Melamilik tarikatı • Bilmeden mensup olduğum tarikat 🙂 şakası bir yana “ibadetin kazası olur sohbetin kazası bulunmaz.” gibi bir felsefesi olduğu söyleniyor.
  Henüz yeni duymuşta olsam osmanlı döneminde gelişmiş güzel bir felsefesi var gibi geliyor. Dini görüşünüzü pek belli etmediğiniz veya dayatmadığını bu düşünce sistemine mevlana, yunus gibi düşünürler de tabi kabul ediliyor. Konuyu daha derin bilen varsa onu da dinlemek isterim. • @evandro forumumuzda @Agor öncülerindendir. Aynı zamanda @maverick kardeşimizde bu tarikatta uzun telefon konuşmalarıyla ibadete iştirak eder 😄 • Melamilikin ne olduğunu anlatmak zor fakat ne olmadığını anlatabilirim bildiğim kadarıyla. Öncelikle Hz Yunus Emre melami değildir tarikat üstü bir derviştir,aşıktır. Hz. Mevlana'nın yoluysa mevleviliktir. Fakat melamilik öz ile aşk ilr ilgili olduğundan her tarikatı bir şekilde içine alır fakat melamilik tarikat değildir.
  Sohbetin kazası olmazdan kasıt Allah ile ilgili yani yâr ile aşk ile ilgili sohbettir. Yoksa ülke nereye gidiyor,terkedildim çok mutsuzum abi sohbeti gibi sohbetler değildir.
  Kendi içinde kuralları,ritüelleri yoktur bu yüzden tarikat demezler kendilerine. Tarikatlardaki günlük ders(tesbihat,zikir), gece zikirleri gibi rutinleri yoktur.
  Şekilci değillerdir ama bunun anlamı şeriatten uzak oldukları anlamına gelmez.
  ...
  Melamilik denince aklıma Şah Seyyid Nesimi hazretleri geliyor:

  Ben melamet hırkasını
  Kendim giydim eynime
  Ar u namus şişesini
  Taşa çaldım kime ne

  Gah çıkarım gökyüzüne
  Seyrederim alemi
  Gah inerim yeryüzüne
  Seyreder alem beni

  Gah giderim medreseye
  Ders okurum hak için
  Gah giderim meyhaneye
  Dem çekerim kime ne

  Sofular haram demişler
  Bu aşkın şarabına
  Ben doldurur ben içerim
  Günah benim kime ne

  Ben yitirdim ben ararım
  Yar benimdir kime ne
  Gah giderim öz bağıma
  Gül dererim kime ne

  Sofular secd'ederler
  Mescidin mihrabına
  Benim ol dost eşiğidir
  Secdegahım kime ne

  Nesimi'ye sordular ki
  Yarin ilen hoş musun
  Hoş olayım olmayayım
  O yar benim kime ne • @onuktekin güzel anlatmışsınız çok teşekkürler. Özelden istanbul’da aktif devam eden dernekleri olduğunu söylediler. Şaşırdım 🙂 • @evandro rica ederim hocam. Ankara'da da var. Dücane Cundioğlu yazılarında bahseder sık sık. İstanbul'da yok yok hocam 🙂 • @evandro bu tip durumlara en çok Konya'da rastlanır. Binlerce tarikat, cemiyet, topluluk vs. olduğu söyleniyor. • @antimülakat bu pek konya tarzında değil gibi 🙂


Log in to reply
 

Baskent Kariyer