Soru Bankasi

EK GÖSTERGE ARTMASI, MAAŞIN DA ARTACAĞI ANLAMINA GELİR Mİ? • Memur maaş hesabında kullanılan önemli unsurlardan olan “ek gösterge”nin artması, ilgili memurların maaşını genellikle arttırırken bazen de düşürmektedir.

  Memurlar, çalışırken aldıkları net maaş ile emekli olduklarında alacakları emekli maaşlarının ve ikramiyesinin daha yüksek olması için, bu ödemelerin miktarını etkileyen bir unsur olan ek göstergelerin de yüksek olmasını istiyorlar.

  Ancak, ek göstergenin yükselmesi, bazı hallerde aylık net maaşın yükseliş yerine düşüşe sebep olmaktadır.

  Ek gösterge artışı kimleri nasıl etkiliyor?

  Ek gösterge artışı, memuriyete 1/10/2008 tarihinden önce başlamış olup olmama ve/veya aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alıp almama ve/veya ek gösterge rakamına göre memurları farklı şekillerde etkileyebilmektedir.

  Maaş unsurları sabit halde iken, sadece ek gösterge artarsa;

  -Aylıklarını ücret ve tazminat göstergesine göre alanların aylık net maaşı azalır.

  -Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanlardan, 1/10/2008 sonrasında göreve başlayanların aylık net maaşı artar.

  -Aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alanlardan, 1/10/2008 öncesinde göreve başlayanların aylık net maaşı (ek göstergesi 2200 veya 3000’den 3600’e yükselenler hariç) artar. Ek göstergesi 2200 veya 3000’den 3600’e yükselenlerin aylık net maaşı ise azalır. • ek gösterge memurlukta prestij ibaresidir özellikle kariyer mesleklerde :) • Herkes önce istediği kadroyu sonra da prestijini elde eder umarım :)


 

Baskent Kariyer