Soru Bankasi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Açıktan 2000 Personel Alacak • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017 yılı içerisinde alımı yapılacak personel sayısını hazırlanan 2017 performans programı ile belirledi. İlgili performans programında personel alımına ilişkin detaylar yer aldı. Performans programına göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na farklı unvanlardan 2000 personel alımı yapılacak.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2017 Performans Programı:

  http://strateji.gtb.gov.tr/data/524d23b4487c8e65dc1c670f/2017 Performans Programı.pdf

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Performans Programı içerisinde istihdama yönelik maddeleri sizin için değerlendirdik. İşte o maddeler:

  İlk Defa Atama Suretiyle 2000 Açıktan Personel Alımı

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı teşkilatına 2017 yılı içerisinde İlk Defa Atanacaklar Hakkında Yönetmelik kapsamında ilk defa atama şeklinde farklı unvanlardan 2000 personelin açıktan alımının yapılması..

  Görevde Yükselme Sınavı ve Atama Yapılması

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Atama Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği kapsamında Bakanlığın Merkez ve Taşra teşkilatları bünyesinde farklı unvanlarda 2017 yılı içerisinde Görevde Yükselme Sınavı yapılarak atamaların gerçekleştirilmesi…

  Kadronun %15 Oranında Avukat Alımı Yapılacak

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın merkez teşkilatında 1. Hukuk Müşaviri dahil olmak üzere 16 Hukuk Müşaviri, 36 Avukat, Bakanlığın taşra teşkilatındaysa 240 avukat görev yapmaktadır. Toplamda 310 Avukat kadrosunun bulunduğu bakanlıkta halihazırda 240 avukat görev yapmaktadır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatında avukat kadrosunda görevli personellerin çeşitli sebeplerle (hakim ve savcı adaylığı, istifa vb.) görevden ayrılmaları nedeni ile her yıl mevcut kadro sayısının %15’i oranında taşra teşkilatındaki hukuk birimlerinde görevlendirmek üzere avukat alımı yapılması öngörülmektedir..

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcılarına Eğitim Yapılacak

  2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek Müfettiş Yardımcılığı sınavında başarılı olan Müfettiş Yardımcılarına yönelik 2017 yılı içerisinde Ankara ve Antalya şehirlerinde olmak üzere Aday Memurluk Temel Eğitimi, Uygulamalı Mesleki Yetiştirme Eğitimi ve Oryantasyon Eğitimlerinin yapılması düşünülmektedir.

  Gümrük İdarelerinden 60 Tanesi Denetime Alınacak

  Madde: Gümrük İdarelerinden (Bölge Müdürlükleri, Gümrük Müdürlükleri, Gümrük Muhafaza Müdürlükleri, Kaçak İstihbarat Müdürlükleri, Tasfiye İşletme Müdürlükleri, Yurtdışı Gümrük Müşavirlikleri) 60 adedinin denetime alınması düşünülmektedir.

  Odalar, Birlikler, Müdürlükler, Kuruluşlar, Şirketler Denetime Alınacak

  Odalar, Borsalar ve Üst Birliği, Toptancı Halleri, Ticaret Sicili Müdürlüğü, Meslek Kuruluşları, Esnaf ve Sanatkarlar, Ticaret Şirketleri, Kooperatif ve Üst Birlikleri ile Ticaret İl Müdürlüklerinden 50 tanesinin denetime alınması düşünülmektedir.

  Kapıköy Gümrük Kapısı Hizmete Açılacak

  Kapıköy Gümrük Kapısının Yap İşlet ve Devret modeli ile yenilenerek daha modern ve kullanışlı şartlarda hizmet vermesi amacı ile 24.08.2016 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilmiştir. Bu yıl hizmete alınması planlanmaktadır.

  0_1484757983356_kadro-durumu.png

  0_1484757991769_Screenshot 2017-01-18 18.42.39.png • resmi performans programına göre 70 tane avukat kadrosu boş kurumda. Eğer 70 kişilik avukat alımı yaparlarsa gerçekten efsane olur. • muayene memurluğu kadrosunu heycanla bekliyorum umarım bu sefer 85i görür • Arkadaşlar haber oldukça iyi, sayı da harika, bu hesapta muayene memuru da alınacaktır. Sayı da beklenenin üzerinde olabilir, 100 ve üzerinde bir alımda puanlar 83'leri bile görebilecektir. 2017 için umudumuz artmaya başladı. Her şey gönlünüzce olsun! Emin olun sizlerle bizlerde üzülüyoruz. Tok açın halinden anlamaz derler; ama TY platformu var olduğu sürece bu söz geçerliliğini yitiriyor arkadaşlar. • @Phoenix 70 avukat miiiiii cidden cok iyi rakam 🙂 ne zaman olur acaba alımlar tahminen • Kadronun %15 i derken 310 mu kastediliyor ? • @Antimülakat 2017 yili icerisinde gerceklestirilecek olan mufettis yardimciligi sinavinda basarili olanlar... Ifadesi var hocam. 2017 de tekrar muf yard sinavi acilacak diye anlayabilir miyiz ? • Merkez kadrodaki 2015 yılındaki 161 kişilik boşluğun çoğu müfettiş yrd kadrosu olabilir. Zaten son khk'larda çok fazla müfettiş yrd atıldı. Bence sınav kesin açılır ama bize uzman yardımcılığı yolu 2017'de de gözükmeyecek gibi... • @magduriibfli hocam 2017 yılında atama olur ama kpss sonrası da olabilir. Kpss öncesi olacağını sanmıyorum. • @Antimülakat onu kastetmistim zaten 🙂 tesekkur ederim. • @Antimülakat hocam gümrük b grubu kadrolarına yapılacak başvuruda her yıl yapılan KPSS puanları geçerli mi yoksa tek yıl çift yıl ayrımı oluyor mu? • @superman çift yıl hocam. Tek yılda alıma çıkacak olanlar çok nadir. Neredeyse tamamı çift yıl üzerinden alıma çıkar. • @Antimülakat cevap için teşekkürler hocam. Rahatlattı bu bilgi beni 🙂

 • geçen senelere göre 76 önlisans ve ortaöğretim alım yapılmasını nasıl değerlendirebiliriz ? Sayı olarak lisansı nasıl etkiler • @totti bu alım oldukça sınırlı çok bir etki yaratmaz ama gümrüğün yıl içinde daha baya bir alımı olur .Baskent Kariyer