Soru Bankasi

Michael Jordan Vs LeBron James! Hangisi Daha İyi? • MJ mi? Yoksa King mi? Türkiye'de basketbol konusunda uzman çok az. Bilirkişi olarak son dönemde Kaan Kural dışında kimseyi gösteremeyiz sanırım. O da şu an Majesteleri ile Kral arasında gidip geliyor. Ben MJ'yi, yüzüklerini, basketbolu dünyaya tanıtmasını göz ardı etmiyorum. Ancak LeBron James'in Michael Jordan'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? • Jordan gitsin sopayla oynasın. • LeBron'u güçlü kılan şey fizik gücü. Aslında tek temel artısı bu. Fundamental olarak Majesteleri çok çok önde. Crossover kavramını, çağdaşları içerisinde point guard'lardan bile daha iyi soktu hayatımıza. (Tabi Iverson'ın kendisinin belini kırmasına kadar bu :) Bkz: https://www.youtube.com/watch?v=zJMi5lvQqq8 )

  Gel gelelim Majesteleri çok ciddi bir atlet. Mesela şu sahneyi hatırlarım hep, imza smaçlarını bir kenara koyarsak, Dikembe Mutombo o dönemin en iyi blokçusu, kendisinin Mutombo'yu poster yapışı ve ona kendisinin izin yok hareketi ile karşılık vermesi muazzamdı.

  alt metni

  Diğer taraftan LeBron etrafında iyi bir kadro yok iken başarı elde etmek konusunda hep Majestelerinin gerisinde kaldı. Baktığımız zaman efsane Chicago 5'ine,

  Harper
  MJ
  Longley
  Pippen
  Rodman

  Ciddi şekilde kısıtlı yetenekleri olan oyuncular, LeBron'un etrafına kurduğu kadrolar ile mukayese edersek.

  Diğer taraftan LeBron sorumluluk almak ile bencillik etmek arasındaki farkı hiçbir zaman öğrenemedi. Egosu yüzünden çok oyuncuyu küstürdü ve takımdan uzaklaştırdı. Majesteleri, majesteleri olmasına rağmen egosu LeBron ile kıyas bile edilemeyecek kadar düşüktür.

  İstatistiklere gelirsek, LeBron çoğunlukla boyalı alan sayıları üretmesine rağmen kendisinin şu ana kadar ki kariyer sayı ortalaması; 27,2, yüzdesi ise; % 50,4.

  Michael Jordan'ın ise boyalı alan kadar özellikle orta mesafe şut kullandığını da düşünürsek çok daha iyi yorumladığım kariyer skor ortalaması; 30,1, yüzdesi ise; %49,7.

  Rakamlara da baktığımız zaman, LeBron'un aslında aşırı güçlendirilmiş bir makineden ibaret olduğunu söylemek zor değil.

  Ayrıca o dönemin Savunma ağırlıklı Basketbol rüzgarı etkisinde olduğunu, bu dönemin ise daha çok skor üretmeye yönelik bir ekol ile ilerlediğini düşünürsek, MJ bu dönemde oynasaydı keşke diyorum bazen :)

  Tüm bu sebeplerden dolayı kesinlikle Majesteleri diyorum. • @paretowilfredo pippen ve Rodman gibi all star ve hall of fame oyunculara kısıtlı yetenek yazmışsınız. Şaşırdım doğrusu. • @byteks1 Kısıtlı demekteki kastım skor üretme kabiliyetleri dostum. Her ikisi de çok çok iyi savunmacılar, cümlem eksik olmuş haklısın, skor yönlü değerlendirdiğim için içimden geçirmişim yalnızca bunu. Baktığımız zaman, Rodman ve Pippen'ın toplam skor ortalaması; 23,4. Bugün çok yönlü PF ve C'ler tek başına üretiyor bu skoru. Tabi dönemlerin ekol farkını söyledim. Her dönem kendi içerisinde başarılı oyuncular yetiştiriyor. Majesteleri'ni bunca iyi savunmacının arasında tutturduğu ortalamalar ve başarıları zaten benim nezdimde öne çıkaran temel faktör. • @phoenix Tartışmasız Lebron derim. Fakat Lebron'un tek eksiği Jordan gibi bir hikayesinin olmaması. Bu yüzden Jordan'ın hep gölgesinde kalacak. Hatta Kobe Jordan'dan da Lebron'dam da üstün ama onun hiç öyle hikayesi yok. Bu yüzden Jordan kadar o da konuşulmuyor. Konuşulmuyor derken Jordan gibi konuşulmuyor. Yoksa Kobe'nin de Lebron'nun da ne kadar büyük oyuncular olduğunu herkes kabul ediyor tabiki.


 • Yasaklı

  Böyle bir başlık açmaya ne zahmet ettiniz. Bu iki oyuncuyu kıyaslamak için Mj'i izlememiş olmak gerekir :) • Bir maçta 82 sayı atan Lebron'ı gören bu gözler, neylersin gümbürtüyü. Tabiki M. Jordan da büyük efsanelerden ama Kobe dedik mi akan sular durur. Basketbol tarihine damgasını vuran en önemli isimlerden bir tanesi, James i bu ikili ile kesinlkle kıyaslayamam. • @Antimülakat Your Highness MJ bir roportajinda beni bire birde tek yenebilecek kisi Kobe demisti. Cunku beni taklit ediyor demisti. Bunu yermek icin degil de olani soylemisti. Kobe buyuk bir Jordan hayrani hatta Jordan Wizardsa geldiginde Lakerstan Wizardsa gitmek istemisti Jordanla oynayabilmek icin. Sahsen Kobe benim icin de apayri cok severim Mambayi ama cidden oyun olarak resmen MJ. Bu kotu bir sey degil aksine oyun olarak ona en cok yaklasan kisi. Yeni jenerasyondan da Kawhi Leonard'i benzetiyorum mesela. Bu sezon da en cok Kawhi mi LeBron mu muhabbeti gecer.

  Mamba ve MJ benzerligi icin;

  https://youtu.be/JnB9bvud6IU

  Bron ise gercekten ozellikle devamliligi ile fark yaratti. Ona da saygim buyuk. Istatistiksel olarak MJ ile kiyaslanabilecek tek isim su an aslinda ama onun da forma numarasina bir bakmak lazim :)

  Detaylara istatistiklere girmeyecegim ama sahsen benim icin Michael Jordan basketbolun "the goat" idir. Hatta spor tarihinin sayili atletlerinden.

  Obama'nin Beyaz Sarayda Madalya toreninde soyledigi bir sey var hayatimiza su terimi soktu diyor "being Michael Jordan of somethig", atiyorum iktisadin Michael Jordani, aşçiligin Michael Jordani..yani bir iste olabilecek en iyi seviyeye gelmek ve orda kalmak..

  Allen Iverson da Hall of Fame konusmasinda " sadece MJ gibi olmak istemistim" diyor. Lebronun gidip sampiyonluk kazandigi Maimi Heat ise NBA de Bullstan baska 23 numarasini emekli eden tek takim :) aslinda tum bunlar MJin basketbol icim ne demek oldugunu gosteriyor.

  Bron gercekten buyuk bir efsane devamlilik sureklilik konusunda belki MJ de onla yarisamaz.

  Ama en iyi noktaya cikip orda kalan tek kisi MJ.

  Not : Bu sene LeBron Lakersi NBA finaline tasirsa..yani bu sene de bunu yaparsa sanirim dusuncelerimde farkliliklar olusabilir. Kendime oyle bir kriter koydum :)


 

Baskent Kariyer