Soru Bankasi

KPSS P-3, GK-GY Puanları ile Girilebilecek İyi Meslekler • Bildiğiniz gibi kariyer mesleklerin neredeyse tamamı, KPSS Alan puanları ile alım yapmaktadır. Ancak elinde iyi bir GK-GY bilgisi ile alınmış P3 puanı olan hatta buna ek olarak iyi bir yabancı dil bilgisi olanların yönelebileceği mesleklerden söz etmek istiyoruz.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Açıktan Personel Alımları;

  GTB hemen her sene çok sayıda taşra biriminde görevlendirmek üzere;

  -Memur
  -Tüketici Hakem Heyeti Raportörü
  -Gümrük Muhafaza Memuru
  -Muayene Memuru

  almaktadır.
  Bu mesleklerin içerisinde özellikle Muayene Memurluğu, A Grubu kadrolara yaklaşan hatta bir kısmını geçen ücretleri ile ön plana çıkmaktadır. P3 puanı ile başvurulan bu meslek ciddi bir alternatif olarak dikkate değerdir.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memurluğu

  KPSS P-1 puanı ve 50 YDS ile alım yapılan bu unvan özellikle devlet kurumu olmasının yanısıra aslen bir şirket olan bankanın gelişkin imkanları ve mali koşullarında çalışmak için çok iyi bir alternatiftir. Nezih bir çalışma ortamı ve dolgun bir ücret ile tercih edilebilir.

  Milli Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Sivil Memur Alımları

  Bu kurumlar da KPSS P-3 puanı ile başvuru kabul edip mülakat yaparak personel almaktadırlar. Uzman unvanı ile alınan personel sivil memur olarak asker kişi sıfatını haiz olarak Askeri'yenin lojman dahil sosyal imkanlarından da faydalanabilmektedirler. Bu yönden düşünülebilir bir alternatiftir.

  BOTAŞ, TPAO vb. kurumların Uzman kadroları.

  Bu bahsettiğimiz Enerji Bakanlığı kuruluşları da yine P-3 puanı ile Uzman unvanlı alımlar yapmaktadırlar. Alım ilanlarını işkur üzerinden verir ve başvuruları oradan kabul ederler. 3000 tl civarında ücret ile güzel bir çalışma alanıdır.

  BDDK Memur Kadroları.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da P-3 puanı ile Memur unvanına alım yapmaktadır. Yine güzel alternatiflerden birisidir. Bir üst kurulda memur olarak görev yapma imkanı sunmaktadır. Çalışma yeri sabit İstanbul'dur. Bu da düzen açısından avantajlı bir farktır.

  PTT Memur Alımları

  Diğer alımlara nazaran yüklü şekilde alım yapan bir kurumdur. P-3 Puanı ile başvurabilirsiniz. Tek handikabı tüm ülkede kurulu bir ağı olması ve her yerde çalışma ihtimalinizdir. Ama P-3 Puanı olanlar için çok iyi bir imkandır.

  Adalet Bakanlığı Alımları

  İnfaz Koruma Memurluğu ve İcra Katipliği mesleklerine de yine KPSS P-3 Puanı ile başvurulabilmektedir. Özellikle son dönemde yüklü alımların yapıldığı bu mesleklerde önemli bir alternatiftir.

  Tüm bu bilgiler ışığında Tercihinizi Yap!ın. • Tek yıllar için de geçerli diil mi bu alımlar yani 2017 P3 puanını 2017 ve 2018 alımlarında kullanabiliriz? • Normalde çift yil puan sarti olan kurumlar da var ama Lisans gruplari icin 2016 gecerliligi 2017 de biteceginden istisnai olarak 2017 p3 bir senelik gecerlilige tabi olur. 2018 deki cift yil puani ile yeniden iki yillik gecerlilige donulur diye dusunuyorum. • Sayın admin, ceza infaz koruma memurluğunu istiyorum ama 2018'i beklemek zorunda mıyım? 2017 p3 puanını kabul ederler mi? Yardımcı olursan sevinirim. Teşekkürler. • @gokhandsome 2016 puanınız yoksa 2018 kpss beklemek durumundasınız • Yalnız şöyle bir durum var: 2016 sınavında geçerlilik A kadro memurluklarda 1 yıla düşürüldü, B kadrolarda yine 2 yıl geçerli. 2016 PUANLARI geçerli olacaktır yukarıda yer alan meslekler için. • Gümrük Bakanlığı yakın zamanda alıma çıkar mı acaba? • @SosyalMühendis henüz çıktığı alım sonucu açıklanmadı hocam epey de iş var. O alımla ilgili en erken Nisan-Mayıs ayında alıma çıkar o tarihlerde de gelmez ise Kasım-Aralık diyelim. • @Antimülakat hocam muayene memurluluğu kadrosu bekleniyor mu 2017 için bekleniyorsa sayı öngörünüz kaç • Mayıs haziran da iyi.. • @totti hocam Muayene için 50'den fazla olacağını sanmam. Yeterince alındı ama bu alımdaki illere göre, 2017 sonlarında bir alım daha olabilir. • @Antimülakat Anladım hocam teşekkür ederim. • @Antimülakat 0.7 ile mülkata çağırılmamıştım inşallah 50 de olsa açılır • milli savunma kpss a ya gecişlerde mukafat veriyor mu?
  uzman memur ile normal memur arası fark nedir?
  msb cok az alıyor sayıca baya yuksek kapar • @maliyeciadayi muvaffakatta sorun olmayacaktır. • @maliyeciadayi muvaffakat için bir sorun yaşamazsiniz. Kpss a için direk geçişiniz muvaffakat ile olacaktır.
  Msb uzmanlık ile merkez uzmanliklar bir değildir yapılan iş memurluk seviyesinde, statü olarakta çok özel bir kadro değil. Maaş olarak biraz daha iyi diyelim. • Bu yazdığınız kariyer meslekleri için 2017 P3 puanı ile tercih yapılabilir mi?Yoksa 2018 Kpss yi mi beklemek zorundayız? • @Özlem_61 genellikle çift yılların puanı istenir ancak merkez daha önce 2015 puanıyla alıma çıktı .


 

Baskent Kariyer